Mecz piłki nożnej pomiędzy zespołami Warty i Pogoni Lwów zainauguruje 12 września XV Dni Lwowa i Kresów w Poznaniu. Uświetni też jubileusz stulecia miejscowej drużyny pierwszoligowej. Organizatorem jest poznański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo–Wschodnich a także Warta. Towarzyski mecz będzie pierwszym spotkaniem obu drużyn po przeszło 70 latach. Ostatni raz zagrały ze sobą w czerwcu 1939 roku i wówczas zwyciężyli z Poznaniu goście.
W 31 spotkaniach o mistrzostwo Polski, między 1921 a 1939 rokiem, 13 razy wygrywała Pogoń, 11 Warta, siedem razy mecz zakończył się rezultatem bezbramkowym. Pogoń strzeliła 75 bramek, zaś Warta 58.
Prezes sekcji piłkarskiej Warty Izabela Łukomska-Pyżalska podkreśliła w poniedziałek na konferencji prasowej, że rozgrywany na stadionie Warty mecz będzie wydarzeniem godnym obchodów stulecia poznańskiego klubu.
„Mam nadzieję, że powróci czar dawnych lat. Na pewno po części uroku temu spotkaniu dodadzą stroje retro naszych piłkarzy. 15 września obchody stulecia Warty również rozpoczniemy od festynu lwowskiego” - powiedziała.
Drużyna ze Lwowa spotka się też z Polonią Leszno. Mecz z również świętującą swoje stulecie drużyną zaplanowano na sobotę, 15 września.
Reprezentujący Towarzystwo Stanisław Łukasiewicz przyznał, że władze lwowskiego klubu z dużą życzliwością odniosły się do pomysłu rozegrania meczu w Poznaniu. Idea pojawiła się tuż po informacji o reaktywowaniu Pogoni.
„W klubie jest niesamowity zapał i wola do dziania, ale nie ma on jednak miejscowych sponsorów. Bez wsparcia ze strony jednej z polskich firm nie miałby racji bytu. Obecnie Pogoń gra w jednej z lig obwodu lwowskiego. Piłkarze to zawodnicy narodowości polskiej i ukraińskiej” – wspomniał Łukasiewicz.
Dodał, że klub funkcjonuje mimo nieprzyjaznej atmosfery ze strony ukraińskich nacjonalistów.
Prezes poznańskiego oddziału Towarzystwa Bożena Łączkowska powiedziała PAP, że organizowane wespół z klubem sportowym wydarzenie to okazja do zainteresowania tematyką kresów nowych osób, w tym także kibiców piłkarskich. Dni Lwowa i Kresów potrwają do 28 września. Poza meczem zaplanowano m.in. występy artystyczne, festyny i wystawę fotograficzną.
Warta powstała 15 czerwca 1912 roku. Początkowo była tylko piłka nożna, a potem doszły sekcje tenisowa i lekkoatletyczna. W latach świetności klubu działało ich ponad 20, obecnie jest sześć: piłki nożnej, hokeja na trawie, szermiercza, kajakarska, pływacka i tenisowa. Piłkarze Warty w stuletniej historii wywalczyli m.in. dwukrotnie mistrzostwo Polski oraz pięć tytułów wicemistrzowskich.
Pogoń Lwów założono w 1904 roku. Był to początkowo Klub Gimnastyczno-Sportowy, z czasem przekształcił się w piłkarski, potem w wielosekcyjny. Piłkarze do 1939 roku czterokrotnie sięgali po tytuł mistrza Polski. W 2009 roku klub został reaktywowany przy znacznym wsparciu konsula polskiego we Lwowie Grzegorza Opalińskiego. (PAP)
rpo/ kali/