Fragment drewnianej ścieżki pochodzący z epoki brązu, sprzed 3500 lat, odkryto w południowo-wschodniej części Londynu. Zdaniem ekspertów wsparta na palach i przebiegająca kiedyś przez podmokły teren ścieżka mogła służyć myśliwym.
Jak donosi portal Heritage Daily, wśród odkryć dokonanych podczas prac archeologicznych w związku z budową superszybkiej linii kolejowej Crossrail są m.in. dwa pale z nacięciami wykonanymi najprawdopodobniej metalową siekierą.
To ważne odkrycie oznacza, że myśliwi i zbieracze przemieszczali się po mokradłach suchą nogą i używali drewnianych konstrukcji, składających się na szlak komunikacyjny, do transportu zdobyczy lub przemieszczania się z miejsca na miejsce.
Archeolog Jay Carver ocenia znalezisko jako bardzo obiecujące. Jak podkreśla, już wykopaliska na pobliskich terenach sugerowały, że okolice współczesnej dzielnicy Londynu Plumstead niegdyś były poprzecinane siecią ścieżek. Podobnych pali odkryto w okolicy więcej, ale tylko na dwóch zachowały się ślady nacięć sugerujące, że wykonano je metalową siekierą.
"Nie wiemy wprawdzie, którędy ścieżka przebiegała, ale pale znalezione w Plumstead są podobne do innych stosowanych do budowy kolein i dowodzą, że naturalne zasoby okolicy były eksploatowane" – zaznacza Carver.
Portal donosi też o innych znaleziskach archeologicznych odkrytych podczas robót związanych z budową linii kolejowej. Są to m.in. kamienny młot z epoki brązu, ludzkie kości pochodzące ze średniowiecza, a także kawałki bursztynu i szczęk mamuta. Znaleziska są obecnie poddawane analizom w Museum of London.(PAP)
asw/ akl/ kar/