Ocalić historię krajowego golfa od zapomnienia – taka myśl przyświeca organizatorom otwartej w środę w Muzeum Sportu i Turystyki wystawy. Czynna do sierpnia ekspozycja jest jednym z głównych punktów obchodów 20-lecia Polskiego Związku Golfa.
Jak powiedziała inicjatorka wydarzenia Elżbieta Panas, celem wystawy „Polski golf” stało się przypomnienie tradycji tej dyscypliny na ziemiach polskich, sięgającej lat 20. i okresu międzywojennego.
"Chcemy przedstawić historię, ale też przypomnieć szerokiej publiczności osoby, które ten sport u nas tworzyły" – podkreśliła aktorka, znana widzom telewizji z takich filmów jak "Wielki Szu", "Kogel-mogel" czy też serialu "Klan".
Środowy wernisaż przyciągnął do Centrum Olimpijskiego kilkuset miłośników gry, w tym byłych działaczy.
"Przypominam sobie, jak 20 lat temu zaczynaliśmy organizować ten sport w Polsce, a widzę, gdzie krajowy golf jest obecnie. I jest to świadectwo ogromnego rozwoju. Pionierskie lata, kiedy to przykładowo wprowadzałem nas do Europejskiej Federacji Golfa, wspominam dziś z sentymentem" – powiedział Waldemar Dąbrowski, pierwszy prezes założonego 31 lipca 1993 roku PZG, a obecnie dyrektor Teatru Wielkiego.
"Prawdziwa sztuka musi być zakorzeniona w ziemi, a gałęziami sięgać nieba. I taki jest golf. Wyjątkowy również dlatego, że to bodajże jedyny sport, którego przepisy zaczynają się od etykiety" – dodał były minister kultury.
Zwiedzający stołeczne Muzeum Sportu i Turystyki do 13 sierpnia będą mogli oglądać trójwymiarowe fotografie polskich pól golfowych z lat trzydziestych, archiwalne dokumenty, dawne modele kijów i piłek (m.in. kolekcję Andrzeja Persona i Andrzeja Strzeleckiego) i inne akcesoria związane z tym sportem. Będzie także możliwość spróbowania gry na symulatorze golfowym.
Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki, marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Związek Golfa. (PAP)
anka/ af/