Rośnie liczba turystów odwiedzających kopalnię soli "Wieliczka". W pierwszym półroczu kopalnię odwiedziło o 10 proc. turystów więcej, niż rok wcześniej; w czerwcu turystów było o 34 proc. więcej niż rok temu.
"To prawdziwy rekord: tak duża liczba zwiedzających w okresie styczeń-czerwiec, tj. 531,2 tys. turystów, pojawiła się w podziemiach po raz pierwszy. Rekordowy był również czerwiec, który przyciągnął do podziemi 150,5 tys. osób, tj. o 34 proc. więcej turystów niż w analogicznym miesiącu 2012 roku" – powiedział PAP prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" SA Kajetan d’Obyrn.
Ponad połowa gości odwiedzających w tym roku kopalnię (269 tys.) przyjechała z zagranicy. Najwięcej wśród nich było mieszkańców Wielkiej Brytanii (29,5 tys.), Rosji (18,6 tys.) i Korei (18,6 tys.). Kolejne miejsca zajmują Włosi, Niemcy i Francuzi.
Ponad połowa gości odwiedzających w tym roku kopalnię (269 tys.) przyjechała z zagranicy. Najwięcej wśród nich było mieszkańców Wielkiej Brytanii (29,5 tys.), Rosji (18,6 tys.) i Korei (18,6 tys.). Kolejne miejsca zajmują Włosi, Niemcy i Francuzi.
Liczba turystów krajowych zwiedzających wielicki zabytek w 2013 roku wzrosła o 11 proc. w odniesieniu do pierwszego półrocza 2012 roku. Było wśród nich o 9 proc. więcej dzieci i młodzieży.
Kopalnia ma w swej turystycznej ofercie kilkanaście różnorodnych form zwiedzania: trasę turystyczną, trasę górniczą, szlak pielgrzymkowy, oferty tematyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest to także miejsce międzynarodowych spotkań i konferencji, podziemne uzdrowisko, a równocześnie czynny zakład górniczy, choć od 1996 roku nie wydobywa się w nim już soli na skalę przemysłową.
"Górnicy wieliccy cały swój wysiłek wkładają w zabezpieczanie i udostępnianie zabytkowych wyrobisk. Wiąże się to z szeregiem działań zabezpieczających, modernizacyjnych, logistycznych i inwestycyjnych. Obecność pod ziemią ponad miliona gości rocznie, w tym ponad połowy z zagranicy – nie tylko na szlakach turystycznych, ale także na spotkaniach i wydarzeniach, często o światowej randze - kreuje obraz nie tylko kopalni czy województwa małopolskiego, ale całej Polski w świecie. Oznacza to m.in. konieczność dostosowywania obiektu do międzynarodowych standardów. W podziemiach jest to znacznie trudniejsze, bardziej czasochłonne i kosztochłonne" – powiedział prezes d’Obyrn.
Jak podkreślił, "wszyscy turyści muszą mieć zapewnione bezpieczeństwo, wysoką jakość usług i komfort zwiedzania".
Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci górnicy wyrobili w niej 7,5 mln metrów sześciennych tzw. pustek poeksploatacyjnych. W tym czasie na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.
Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Obecnie działanie kopalni jako przedsiębiorstwa państwowego polega na zabezpieczaniu zabytku, głównie poprzez utylizację wód zasolonych i podsadzanie, czyli zasypywanie piaskiem niebezpiecznych lub zbędnych części kopalni. Produkcja soli jest efektem utylizacji solanki.(PAP)
hp/ dym/