Tysiące miejsc i obiektów w całej Wielkiej Brytanii zostanie zidentyfikowanych i zbadanych pod kątem znaczenia dla brytyjskiego wysiłku wojennego w I wojnie światowej. Na dalszym etapie sporządzona zostanie ich ogólnodostępna, cyfrowa mapa. I wojna światowa kojarzy się Brytyjczykom głównie z wojną okopową w płn. Francji; kosztowała ich więcej ofiar niż II wojna światowa. Niewiele wiadomo jednak np. o obozach internowania dla niemieckich jeńców wojennych, szpitalach, fortyfikacjach, fabrykach zbrojeniowych.
Brytyjska Rada Archeologiczna, organizacja English Hertitage dbająca o zachowanie historycznej spuścizny oraz uniwersytety w Bristolu i Yorku będą współpracować w realizacji projektu badawczego zatytułowanego "Home Front and its Legacies" – donosi tygodnik "Sunday Telegraph".
Projekt obliczony jest na cztery lata i będzie realizowany równocześnie z obchodami stulecia I wojny światowej w latach 2014-2018. Zbadane zostaną nie tylko obiekty o przeznaczeniu wojskowym, lecz także miejsca ważne z punktu widzenia wydarzeń np. te, które były celem wrogiego ataku z morza lub powietrza.
W realizacji projektu będą mogli uczestniczyć historycy amatorzy, władze lokalne i wolontariusze. Miejsca lub obiekty po ich zidentyfikowaniu i udokumentowaniu trafią do publicznie dostępnej internetowej bazy danych. Niektóre z nich mogą uzyskać status zabytków chronionych prawnie.
Wcześniej przez 7 lat realizowano podobny projekt obejmujący okres II wojny światowej. Zidentyfikowano wówczas i opisano 21 tys. obiektów. Rada Archeologiczna sądzi, że tym razem liczba obiektów może być podobna.
Na sfinansowanie pilotażowego projektu English Heritage wyasygnowało 39,5 tys. funtów. Na dalszym etapie Brytyjska Rada Archeologiczna zamierza wystąpić do Funduszu Loteryjnego English Heritage, który na różne projekty upamiętniające I wojnę światową dysponuje co najmniej 15 milionami funtów.
Już teraz wiadomo, że na listę trafią m. in. zakłady zbrojeniowe Royal Gunpowder Mills w pobliżu Waltham Abbey zatrudniające 6 tys. osób, lotnisko Upavon na nizinie Salisbury, gdzie szkolili się piloci, wraz z pobliskim obozem Rollestone, gdzie szkolono załogi balonów obserwacyjnych, zamek w Richmond, gdzie więziono osoby, które ze względu na przekonania odmawiały udziału w wojnie.(PAP)
asw/ cyk/ kar/