17.09.2009 Białystok (PAP) - Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie będą współpracować przy tworzeniu portalu internetowego "Muzeum Zbrodni Katyńskiej". Dzięki temu znajdą się tam materiały edukacyjne, dane ze śledztwa, zdjęcia, filmy i bibliografie dotyczące rozstrzelania w 1940 roku przez NKWD ok. 22 tys. obywateli polskich. W czwartek w Białymstoku umowę dotyczącą współpracy przy tworzeniu takiego wirtualnego muzeum, podpisali: prezes IPN Janusz Kurtyka i dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Janusz Cisek.
W Białymstoku odbyły się, organizowane przez Instytut, obchody 70. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Na portalu, który będzie uzupełnieniem realnego, rzeczywistego Muzeum Katyńskiego, stanowiącego część Muzeum Wojska Polskiego, zostanie umieszczona m.in.: historia zbrodni katyńskiej, informacje o ofiarach i ich rodzinach. Na specjalnej mapie pamięci znajdzie się też wykaz obozów, w których byli przetrzymywani polscy jeńcy i miejsca ich zagłady, a także miejsca upamiętniające zbrodnię katyńską - w Polsce i za granicą.
Prezes IPN Janusz Kurtyka zapewnił, że Instytut będzie intensywnie współpracował przy tworzeniu wirtualnego muzeum katyńskiego.
Zastępca dyrektora muzeum Agata Michałek-Budzicz powiedziała dziennikarzom po podpisaniu porozumienia, że portal budowany jest od marca i ma ruszyć oficjalnie w kwietniu 2010 roku, w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Będzie miał kilka wersji językowych.
Ma być tam m.in. baza danych o ofiarach, stale uzupełniana, historia zbrodni katyńskiej i - jak to ujęła wicedyrektor muzeum - "sposobów jej przekłamywania" w minionych latach, a także wykaz miejsc pamięci o Katyniu. "W Polsce w każdym mieście są tablice katyńskie, krzyże katyńskie czy kaplice katyńskie" - dodała Michałek-Budzicz.
Przypomniała, że realne Muzeum Katyńskie, od 1993 roku działające przy ul. Powsińskiej w Warszawie (Fort IX Czerniakowski), znajdzie swoje stałe miejsce w budynku kaponiery na Cytadeli Warszawskiej. W przyszłym roku, w rocznicę zbrodni, będzie tam duża okolicznościowa wystawa. Wyjaśniła, że prace adaptacyjne zaczną się na wiosnę, a oba muzea - realne i wirtualne - są jednym projektem; resort kultury i dziedzictwa narodowego obiecał współfinansowanie pomysłu.
W ramach strony internetowej powstaną też odrębne portale tematyczne, w tym - Golgota Wschodu, który ma zawierać informacje o losach Polaków wywiezionych i zesłanych w różne rejony Związku Radzieckiego.
Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku, kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tys. oficerów.
Decyzja o ich wymordowaniu - jako wrogów komunizmu i Związku Radzieckiego - zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej
W 2004 roku pion śledczy IPN w Warszawie wszczął śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej, kwalifikując ją jako ludobójstwo, będące zbrodnią przeciwko ludzkości. Dotyczy ono masowych zabójstw (przez rozstrzelanie), dokonanych przez NKWD na terenie ZSRR, m.in. w Moskwie, Charkowie, Smoleńsku i Katyniu. Według IPN, chodzi o zabójstwo nie mniej, niż 21 768 obywateli polskich. (PAP)
rof/ ls/ mag/