Prawie 200 wystawców będzie prezentować swoje rękodzieło i produkty spożywcze podczas szóstej edycji Jarmarku Jakubowego w Szczecinie; odbędą się także koncerty. Impreza rozpocznie się w czwartek i potrwa do niedzieli.
Jak powiedział PAP ks. Maciej Pliszka ze szczecińskiej katedry, uroczysta sesja kapituły katedralnej rozpocznie towarzyszące Jarmarkowi uroczystości religijne oficjalnie w piątek, ale stoiska kupców staną dzień wcześniej. Parafia katedralna czuwa nad całością przedsięwzięcia.
Oznaką rozpoczęcia jarmarku będzie wykonanie z katedralnej wieży przez szczecińskich trębaczy hejnału, który skomponowali. Na okalających świątynię uliczkach szczecińskiego Starego Miasta i na placu przed nią rozlokują się kupcy z kraju i zagranicy.
"Tradycja jarmarków towarzyszących odpustom jest bardzo odległa. Ma służyć pielgrzymom, którzy przybywają do świątyni i uczestniczą w wydarzeniach religijnych. To, co się dzieję przed katedrą ma dać odpoczynek, wytchnienie i posilenie" - podkreślił ks. Maciej Pliszka ze szczecińskiej katedry.
"Program Jarmarku Jakubowego jest bardzo bogaty i tworzony tak, aby każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Podzielony jest na cztery części: wydarzenia religijne, kupiectwo, edukację i kulturę" - powiedział Pliszka. Dodał, że w dniach jarmarku wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny, a także wziąć udział w rekolekcjach. "Tradycja jarmarków towarzyszących odpustom jest bardzo odległa. Ma służyć pielgrzymom, którzy przybywają do świątyni i uczestniczą w wydarzeniach religijnych. To, co się dzieję przed katedrą ma dać odpoczynek, wytchnienie i posilenie" - podkreślił.
Podczas jarmarku odbędą się liczne koncerty, towarzyszyć mu będzie konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów".
Decyzją metropolity szczecińsko-kamieńskiego Andrzeja Dzięgi, jarmark odbywa się co roku, w dniach odpustu w tamtejszej bazylice archikatedralnej. Św. Jakub jest patronem świątyni.
Jarmark to także okazja do przypomnienia o znanym pielgrzymkowym szlaku św. Jakuba, prowadzącym do grobu świętego w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Szlak wiedzie z Kretingi na Litwie, przez Kłajpedę, Kaliningrad, Gdańsk, Koszalin, Kołobrzeg, Szczecin, Świnoujście, Greifswald do Rostocku, gdzie łączy się z drogami ze Skandynawii i prowadzi przez Francję do Hiszpanii. W tym roku rowerową pielgrzymkę z Kretingi zamierza podczas trwania jarmarku zakończyć kilka osób. Pokonają oni trasę ponad 1500 km.
W ostatnich latach jarmark odwiedzało kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
Historia szczecińskiej katedry sięga 1187 r. Wtedy powstał w jej miejscu drewniany kościół. Mury dzisiejszej katedry wzniesiono w XV wieku. Świątynia była trzecią w mieście - po kościele świętych Piotra i Pawła i kościele św. Wojciecha, po którym nie zachował się żaden ślad - i od samego początku patronował jej św. Jakub. W czasie II wojny światowej została zniszczona. W latach 70. ubiegłego wieku odbudowano ją. Do dziś trwają prace nad przywróceniem katedrze dawnej świetności. Budowla odzyskała m.in. iglicę, zamontowano w niej nowe organy. (PAP)
epr/ agz/ jbr/