Festyn rodzinny i nabożeństwa z udziałem biskupa ełckiego Jerzego Mazura uświetnią w niedzielę setną rocznicę zbudowania w Węgorzewie kościoła p.w. Dobrego Pasterza, bardziej znanego jako Mały Kościółek. Jak poinformował PAP ks. Rafał Chwałkowski z kościoła p.w. Dobrego Pasterza w Węgorzewie, parafia chce obchodzić swój jubileusz radośnie, w rodzinnej atmosferze. Dlatego poza nabożeństwami zaplanowano piknik rodzinny z grami i zawodami sportowymi dla dzieci i dorosłych.
Kościół Dobrego Pasterza mieszkańcom Węgorzewa i turystom bardziej jest znany jako Mały Kościółek (nazwę zawdzięcza swojej architekturze i rzeczywiście niewielkim jak na budowle sakralne rozmiarom). Jak powiedział PAP ks. Chwałkowski, świątynia ta została zbudowana w 1912 roku przez grupę zaledwie 250 katolików mieszkających na tych terenach (na Mazurach przeważali wówczas ewangelicy – PAP). Przez lata była to jedyna katolicka świątynia w tej części Mazur.
„Życie budowniczych tego kościoła musiało być bardzo wierne Ewangelii, musieli mieć też i zapał, skoro w ciągu jednego roku wybudowali świątynię i potem przez lata ją utrzymywali” – powiedział ks. Chwałkowski.
Jak przekazał PAP ks. Chwałkowski, decyzję o budowie tego kościoła podjął w 1912 roku ks. Buchholz, który za 7 tys. marek kupił dwie działki: od urzędnika pocztowego Augusta Hochmanna i kupca Franza Tietza. Pierwszą mszę odprawiono tu już w 1913 roku. Pomimo I i II wojny światowej i prowadzonych działań wojennych w kościele tym nieprzerwanie odprawiano nabożeństwa. Przed wycofaniem się z Węgorzewa w 1945 roku żołnierze sowieccy zamierzali zniszczyć kościół. Uratował go pierwszy proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie ks. Nikodem Masłowski (repatriant z Wileńszczyzny).
Teraz węgorzewski Mały Kościółek jest miejscem szczególnym dla żeglarzy. Przy ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajduje się tu figura Jezusa nauczającego z łodzi – stąd nazywany jest ten ołtarz ołtarzem żeglarzy. (PAP)
jwo/ itm/