Jedno z najważniejszych polskich sanktuariów – kościół pw. Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu w niedzielę oficjalnie otrzyma tytuł bazyliki mniejszej. Uroczystościom będzie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Decyzję o podniesieniu godności sanktuarium na Świętym Krzyżu podjął papież Benedykt XVI tuż przed ustąpieniem.
Jak powiedział w czwartek PAP rzecznik sandomierskiej kurii ks. Tomasz Lis, uroczystości w sposób szczególny wpisują się w przeżywany w Kościele Rok Wiary. „Sanktuarium świętokrzyskie od wieków było jednym z duchowych centrów naszego narodu. Przez wieki pielgrzymowali tutaj monarchowie, szlachta, dostojnicy i zwykli pielgrzymi, szukając mocy wiary płynącej z Krzyża” – przypomniał.
Historycy nadal nie mają pewności co do daty założenia benedyktyńskiego opactwa na Świętym Krzyżu (Łysa Góra). Według tradycji miało to nastąpić w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobrego. Naukowcy mówią jednak częściej o XII wieku.
Pierwsze uroczystości związane z podniesieniem godności kościoła Św. Trójcy rozpoczną się już w czwartek wieczorem mszą świętą za budowniczych, fundatorów, przyjaciół i dobrodziejów sanktuarium i klasztoru. Tuż po niej z programem artystycznym wystąpią kieleccy klerycy. Na piątek zaplanowano koncert Chóru Politechniki Świętokrzyskiej, a dzień później Zespołu Kameralnego Filharmonii Świętokrzyskiej z Kielc.
Główne uroczystości nadania tytułu bazyliki mniejszej rozpoczną się w niedzielę 16 czerwca w południe. Mszy świętej będzie przewodniczył metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Będzie w niej uczestniczył także ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz.
Jak napisał w specjalnym przesłaniu biskup sandomierski, świętokrzyskie sanktuarium „jest żywą lekcją historii naszego narodu i szkołą patriotyzmu. Przypomina jednocześnie o wielkiej roli kulturotwórczej i patriotycznej Kościoła”.
Podczas mszy poświęcone zostaną także kamienie, które będą elementami odbudowywanej właśnie wieży świątyni. Pracę nad rekonstrukcją zabytku, zniszczonego w 1914 roku przez wojska austriackie ruszyły w kwietniu tego roku. Całkowity koszt inwestycji to 7,5 mln zł.
Historycy nadal nie mają pewności co do daty założenia benedyktyńskiego opactwa na Świętym Krzyżu (Łysa Góra). Według tradycji miało to nastąpić w 1006 roku z fundacji Bolesława Chrobrego. Naukowcy mówią jednak częściej o XII wieku.
Nazwa klasztoru oraz Gór Świętokrzyskich pochodzi od przechowywanych tam relikwii Krzyża Świętego. Z czasem została rozszerzona na cały obszar regionu, a w 1999 roku na nazwę jednego z 16 województw.
Od lat trzydziestych XX wieku gospodarzami klasztoru są zakonnicy ze zgromadzenia Oblatów.
Każdego roku, Święty Krzyż odwiedza 300 tys. turystów.
Stolica Apostolska nadaje tytuł bazyliki mniejszej nadaje kościołom o dużym znaczeniu w życiu religijnym dla wspólnoty chrześcijańskiej.(PAP)
mjk/ abr/