Były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz biskup Śląskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Wyznania w Czechach Jan Wacławek zasadzili w Święto Konstytucji drzewa w Ogrodzie Reformacji przy kościele luterańskim w Szczyrku w Beskidach.
„Chcemy, aby w dekadzie poprzedzającej 500. rocznicę Reformacji, która przypadnie w 2017 roku, oprócz koncertów, wykładów i uroczystych nabożeństw, ewangelicy przyczynili się do ratowania beskidzkich lasów. Jesteśmy to winni, gdyż w okresie kontrreformacji, dawały one schronienie. W wielu miejscach ewangelicy potajemnie, przy kamieniach ołtarzowych, odprawiali nabożeństwa. Wiele tych kamieni zachowało się do dziś. Współcześnie jest inaczej: chrześcijanie wiedzą, że Duch Święty czyni jedność w różnorodności” – powiedział twórca Ogrodu, luterański ksiądz ze Szczyrku Jan Byrt.
W Polsce żyje ok. 70 tys. luteran. Połowa z nich mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pierwsze trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra. Już w 1547 roku książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii w Puńcowie. Na świecie jest ponad 70 mln luteran.
Buzek zasadził dąb, który otrzymał jego imię. Ma przypominać o dziewiątej rocznicę wstąpienia Polski do UE, która przypadła 1 maja. Luterański hierarcha posadził natomiast jabłoń. Sadzonka pochodziła z miejscowości Jabłonków na Zaloziu.
Ogród ma upamiętnić 500. rocznicę Reformacji. Rosną w nim już jodły, świerki, buki, buki czerwone, brzozy, modrzewie, lipy, drzewko japońskie, jabłonie i cisy. Drzewa zasadzili już m.in. Adam Małysz i jego trener Hannu Lepistoe, a także szczyrkowscy katolicy. Po tragedii smoleńskiej ksiądz Byrt posadził cztery buki upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię, a także dwóch duchownych, którzy wówczas zginęli: luterańskiego księdza Adama Pilcha i prezydenckiego kapelana księdza Romana Indrzejczyka.
Luterański duchowny ze Szczyrku znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów. Na stokach rozdawał narciarzom Biblię, a uboższym - sprzęt sportowy. Kierowcy otrzymywali od niego nalepki na samochody promujące wiarę w Boga. Z jego inspiracji przy Białym Krzyżu w Beskidzie Śląskim stanęły kamienne tablice z wykutym dekalogiem. Na szczycie Kotarza wzniósł ołtarz, przy którym odprawia nabożeństwa ekumeniczne.
W Polsce żyje ok. 70 tys. luteran. Połowa z nich mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pierwsze trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra. Już w 1547 roku książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii w Puńcowie. Na świecie jest ponad 70 mln luteran. (PAP)
szf/ mp/