Prace naukowe i bogata korespondencja historyka i badacza literatury prof. Bogdana Zakrzewskiego trafiły do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Dorobek zmarłego w 2011 r. naukowca to m.in. teksty z zakresu polskiej literatury romantycznej.
Jak poinformowała we wtorek PAP z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, archiwum prof. Zakrzewskiego, które trafiło do zbiorów Ossolineum, składa się z 26 tek prac naukowych i różnych materiałów warsztatowych z nimi związanych oraz 40 tek korespondencji.
„Wśród przekazanych materiałów wyróżnia się zwłaszcza zespół maszynopisów prac i materiałów dotyczących Mickiewicza i +Pana Tadeusza+ – książek +Natus est Pan Tadeusz+, +Dwaj wieszcze: Mickiewicz i Wernyhora+, +Potomstwo Pana Tadeusza+ oraz artykułów drukowanych w +Pamiętniku Literackim+ i książkach, np. +O Panu Tadeuszu inaczej+” - podała Mlynczak-Sachs.
W archiwum znajdują się również fotografie i kopie tekstów źródłowych z bibliotek polskich i ukraińskich.
Mlynczak-Sachs podkreśliła, że prof. Zakrzewski był również uznanym znawcą twórczości Aleksandra Fredry. Naukowiec przyczynił się do renowacji kaplicy Fredrów w Rudkach i powtórnego pogrzebu polskiego pisarza. W archiwum znalazła się dokumentacja tego wydarzenia i liczne artykuły poświęcone Fredrze i jego rodzinie.
Bogatą cześć archiwum stanowi zbiór korespondencji prof. Zakrzewskiego z badaczami literatury romantycznej i innymi przedstawicielami nauk humanistycznych. Korespondencja obejmuje okres od wczesnych lat powojennych do 2000 roku.
Prof. Bogdan Zakrzewski był związany z Uniwersytetem Wrocławskim od 1952 r. Był wieloletnim szefem Katedry Literatury Polskiej; pełnił też funkcję prodziekana Wydziału Filologicznego. Oprócz literatury romantycznej w kręgach jego zainteresowań były również XIX-wieczne pieśni patriotyczne i rewolucyjne, a także literatura i folklor Śląska. Naukowiec zmarł w 2011 r w wieku 95 lat.(PAP)
pdo/abe/