Po dwóch latach prac w sobotę w Szczecinku zostanie otwarte południowe skrzydło Zamku Książąt Pomorskich. Obiekt jest jedynym ocalałym fragmentem zbudowanej na początku XIV wieku warowni, która była często przebudowywana. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii twierdzy był zawarty w jego murach w 1409 r. antypolski sojusz, którego sygnatariuszami byli: Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Ulryk von Jungingen oraz pomorscy książęta Świętobor I Szczeciński i Bogusław VIII Słupski.
Sojusz ten pozostał tylko niewypełnioną działaniami umową. Mimo przyjętych zobowiązań militarnych ani Świętobor I Szczeciński, ani Bogusław VIII Słupski, nie wzięli udziału w wojnie z Polską w latach 1409 – 1411.
Budowa szczecineckiego zamku rozpoczęła się w roku 1310 na polecenie księcia Warcisława IV, i trwała do 1364 r. Warownia miała zabezpieczyć ziemie Gryfitów przed ekspansją Marchii Brandenburskiej.
Twierdza była później wielokrotnie przebudowywana. Działo się to m.in. za panowania księcia Eryka II w latach 1459-1474, księcia Filipa II, który na początku XVII w. nadał mu charakter w związku z nadaniem obiektowi statusu wdowiego wiana książąt zachodniopomorskich. Dawna warownia stała się wówczas rezydencją wdów po Gryfitach.
Kolejną przebudowę przeprowadzono w roku 1780, kiedy to w zamku ulokowano manufakturę pasów brzusznych założoną przez Fryderyka Wielkiego.
Kolejne przebudowy przeprowadzono w XIX w., gdy zamek pełnił rolę szpitala i przytułku, oraz w XX w.
Po II wojnie światowej obiekt zajmowało wojsko. Później znajdował się tu dom wycieczkowy. W latach 90. od lokalnego samorządu zamek kupił prywatny inwestor, który zamierzał ulokować w nim luksusowy hotel. Z planów nic nie wyszło i w 2007 r. samorząd odkupił od niego niszczejący obiekt w celu odbudowy.
Przebudowa kosztowała 9 mln zł, a miasto pozyskało na ten cel 3,5 mln zł z unijnych funduszy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. W marcu 2011 r. poznańska spółka Ciepłownik rozpoczęła prace restauracyjne.
Po gruntownym remoncie zamek stał centrum konferencyjno-szkoleniowym, którym zarządzać będzie założona przez miasto Samorządowa Agencja Promocji i Kultury. (PAP)
sibi/ ls/