Zakończył się prace remontowe w Mauzoleum Hochbergów – kaplicy, w której znajdował się m.in. grobowiec księżnej Daisy. Mauzoleum położone jest w parku przy Zamku Książ w okolicach Wałbrzycha. Hochbergowie władali tym największym z dolnośląskich zamków przez 400 lat.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka wałbrzyskiego magistratu Anna Żabska, główne prace remontowe kosztowały niemal 700 tys. zł. Za tę kwotę udało się odrestaurować wnętrze i elewację pochodzącej z początku XVII w. kaplicy grobowej. Przedsięwzięcie wsparli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dolnośląski Urząd Marszałkowski, Gmina Wałbrzych oraz spółka Zamek Książ.
Żabska poinformowała, że renowacji wymaga jeszcze krypta grobowa znajdująca się w kaplicy. „Mauzoleum będzie na stałe otwarte dla ruchu turystycznego od 2015 r.” - dodała rzeczniczka.
W Mauzoleum Hochbergów spoczywała m.in. księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, nazywana Daisy. Księżna pochodziła z arystokracji brytyjskiej. Po ślubie z księciem pszczyńskim Hansem Heinrichem XV Hochbergiem zamieszkała na zamku w Książu.
Była fundatorką sierocińców, szkół dla ubogich dzieci i finansowała pomoc medyczną. Podczas I i II wojny światowej angażowała się w opiekę nad jeńcami, pomagała też więźniom obozu koncentracyjnego w Gross Rosen. Wysiedlona z Książa w czasie II wojny zmarła 29 czerwca 1943 r. w Wałbrzychu.
Szczątki księżnej Daisy zostały wyniesione z Mauzoleum, gdy do Zamku Książ wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej. Prawdopodobnie zostały przeniesione na cmentarz ewangelicki w dzielnicy Szczawienka.
Zamek Książ na przestrzeni dziejów wielokrotnie zmieniał właścicieli i wygląd. Największy wpływ na dzisiejszy jego charakter miała rodzina Hochbergów władająca zamkiem przez ponad 400 lat. W 1908 r. książę Henryk XV wybudował największe południowo-zachodnie skrzydło zamkowe z dwiema wieżami w narożach. Projektantem tej rozbudowy był prawdopodobnie wiedeński architekt Humbert Walcher von Moltchein.
Ponure dzieje zamku to czas II wojny światowej, kiedy to został zaadaptowany przez nazistów na jedną z siedzib sztabu Adolfa Hitlera. Rozpoczęto wówczas wywózkę dóbr zamkowych, a pod zamkiem, w skale, na której stoi, zaczęto drążyć tunele, które - według niektórych teorii - miały połączyć zamek z podziemnymi halami w Górach Sowich. Wszystkie tunele były drążone przez więźniów przymusowych, początkowo przez jeńców rosyjskich, a później więźniów z obozu Gross-Rosen. Po wojnie zamek doszczętnie zdewastowały i rozkradły wojska radzieckie.
Prace konserwatorskie rozpoczęto w 1956 r. Do dziś zamek jest sukcesywnie remontowany. Obecnie w zamku mieści się luksusowy hotel oraz siedziba Towarzystwa Miłośników Zamku Książ - Fuerstenstein.
Turyści mają możliwość zwiedzania komnat, z których najpiękniejsze to Sala Maksymiliana, Salon Chiński, Salon Włoski, Salon Zielony i Hall Myśliwski.
Na terenie wokół zamku znajdują się piękne ogrody, restauracja i stadnina koni.(PAP)
pdo/ par/