Sto tablic informacyjnych, w tym m.in. na zabytkowych kościołach i obiektach poprzemysłowych pojawi się w Rudzie Śląskiej. To jeden z elementów przyjętego przez samorząd gminnego programu ochrony zabytków i opieki nad nimi.
Celem Rudy Śląskiej jest promowanie swojego miasta poprzez zachowane zabytki, które w wielu przypadkach uznawane są unikatowe w skali kraju. "Ruda Śląska naprawdę ma się czym pochwalić, dlatego potrzebne są kompleksowe działania informacyjne ukazujące potencjał oraz historię naszych rudzkich zabytków" - poinformował we wtorek samorząd.
Część tablic pojawi się na kościołach wpisanych do rejestru zabytków (po dwie na każdym obiekcie) – jedna będzie zawierała informacje ogólne w językach polskim, niemieckim i angielskim, a druga - historię kościoła.
Pozostałe tablice zostaną przymocowane do najważniejszych obiektów poprzemysłowych, kamienic, budynków użyteczności publicznej oraz zabytków małej architektury. Pojawią się m.in. w powstałej pod koniec XIX wieku kolonii robotniczej "Ficinus", na szybie "Andrzej", domu "Kaufhaus", w którym na początku XX wieku otwarto reprezentacyjny dom handlowy. Oznaczony zostanie również "piekarok", czyli ponadstuletni piec chlebowy, który po trwającej przeszło pół wieku przerwie znów wypieka chleb.
Na oznaczanie zabytków miasto wyda ok. 50 tys. zł. Pozostałe obiekty będą znakowane w następnych latach.
Oznakowanie obiektu jest jednym z zadań Gminnego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami Miasta Ruda Śląska na lata 2015–2018. Program przewiduje, że w ciągu 4 lat opracowany zostanie kompleksowy plan remontów zabytków należących do miasta. Regularnie kontrolowany będzie także ich stan techniczny, stworzony zostanie m.in. jednolity system oznakowania. Ruda Śląska planuje również opracować "program iluminacji", który pozwoli oświetlić najcenniejsze i najciekawsze obiekty w mieście.
W 2012 roku ruszyła Gminna Ewidencja Zabytków obejmująca ponad 2 tys. obiektów, w tym m.in. schrony bojowe, krzyże przydrożne, kapliczki, zabudowania industrialne, parki i cmentarze. Każdy z zabytków został opisany na stronie internetowej (www.mkzruda.pl), umieszczono tam też fotografie poszczególnych obiektów, informacje o nich. (PAP)
ktp/ par/