Zakończyła się renowacja wnętrz XIV-wiecznego kościoła św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Podczas remontu odkryto w świątyni malowidła pochodzące prawdopodobnie z XIV lub XV w. W sobotę chętni będą mogli zobaczyć efekt prac renowacyjnych. Ks. Marek Borowski proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty powiedział w piątek PAP, że zakończony etap renowacji objął wnętrze zabytkowego kościoła. Oczyszczone zostały ściany i sklepienia, kościół zyskał także nową posadzkę wzorowaną na gotyckiej i ogrzewanie, które zamontowano pod nią - dodał ks. Borowski.
"Podczas prac renowacyjnych odkryliśmy unikatowe w skali kraju malowidła ścienne pochodzące prawdopodobnie z XIV lub XV w. Freski z motywami roślinnymi zajmują powierzchnię około 100 metrów kwadratowych i znajdują się nad oknami i na chórze. Staramy się teraz zebrać pieniądze, żeby zabezpieczyć malowidła i poddać je dalszym pracom konserwatorskim" - powiedział proboszcz.
Prace renowacyjne trwały w kościele od stycznia 2012 r. Całkowity koszt prac wyniósł prawie 4,4 mln zł, z czego 3,3 mln zł to dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
W najbliższą sobotę z okazji zakończenia renowacji odbędzie się w uroczysta msza dziękczynna połączona z koncertem muzyki sakralnej w wykonaniu Chóru Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczenienie. Po mszy chętni będą mogli zwiedzić świątynię i obejrzeć efekty prac renowacyjnych.
Świątynię zbudowali w trzech etapach franciszkanie; około 1300 r. wzniesiono prezbiterium kościoła, korpus został zbudowany w pierwszej połowie XIV w. a sto lat później powstało 10 kaplic między szkarpami. Kościół wraz z przylegającym doń klasztorem zlokalizowano w narożu murów miejskich między Bramą Św. Ducha i Basztą Mnichów.
Reformacja skłoniła franciszkanów do opuszczenia miasta, w budynkach poklasztornych zorganizowano wtedy przytułek dla ubogich i szpital. W czasie wojny szwedzko-brandenburskiej w 1677 r. kościół doznał uszkodzeń. W czasie pobytu Szwedów w Szczecinie świątynia pełniła rolę kościoła garnizonowego. Podczas wojen napoleońskich kościół zamieniono na magazyn żywności - usunięto całe wyposażenie a polichromie zniszczono.
W XIX w. kościół był trzykrotnie zamykany z powodu złego stanu technicznego. Świątynia przetrwała alianckie naloty na Szczecin podczas drugiej wojny światowej, choć zniszczeniu uległy znajdujące się dookoła budynki miejskie. (PAP)
res/ ula/