Pałac Krzysztofory, główna siedziba Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w wyremontowanych przestrzeniach otworzył w czwartek stałą wystawę. Przedstawia ona rozwój przestrzenny i urbanistyczny Krakowa od czasów przedlokacyjnych do początku XX wieku.
Ekspozycję "Cyberteka. Kraków czas i przestrzeń" placówka udostępniła w zachodnim skrzydle Pałacu Krzysztofory (przy ulicach Jagiellońskiej i Szczepańskiej). Remont tej części budynku trwał od 2012 r. i kosztował prawie 16 mln zł. Prace dofinansowała Unia Europejska.
Za kilka lat odnowiona zostanie druga, wschodnia część pałacu, gdzie znajdzie się inna stała wystawa – „Kraków – od początku bez końca”. „Krzysztofory staną się strategicznym punktem na muzealnej mapie miasta, miejscem, które zepnie klamrą wszystkie wątki historii Krakowa. Tutaj prowadzić będą wszystkie ścieżki poznania naszego miasta. Będzie to jednocześnie miejsce spotkań i centrum badań” – powiedział na wernisażu prezydent miasta Jacek Majchrowski.
Podkreślił również, że Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jest instytucją wyjątkową w skali krajowej, ponieważ samo się utrzymuje i zwiększa swoją wartość. Dodatkowo - mówił prezydent – nie ma drugiego takiego muzeum miejskiego, samorządowego, które cieszyłoby się tak wysoką frekwencją – rocznie odwiedza je milion osób.
Jak zaznaczył dyrektor muzeum Michał Niezabitowski, w Pałacu Krzysztofory dochodziło do ważnych historycznych wydarzeń, a teraz jest on „miejscem interpretacji fenomenu tego miasta; miejscem, które ma być narzędziem w budowaniu tożsamości Krakowa".
Wystawa „Cyberteka. Kraków − czas i przestrzeń” zajmuje 185 m kw. na drugim piętrze pałacu. W kilku pomieszczeniach znajduje się 30 monitorów z cyfrowymi wizualizacjami miasta.
W pierwszej sali (Cracovia Origo) zwiedzający poznają najdawniejsze dzieje Krakowa. Prezentacja w przestrzeni Oppidum jest opowieścią o tworzeniu się krakowskiego zespołu osadniczego z wybranymi obiektami architektury romańskiej w czasach przedlokacyjnych.
W trzeciej sali (Civitas) zainteresowani poszerzą wiedzę o przełomowym wydarzeniu w historii miasta – lokacji Krakowa przez księcia Bolesława Wstydliwego 5 czerwca 1257 r. W czwartej części (Forum) zaprezentowany został rozwój urbanistyczny Krakowa od XVI do XVIII w., głównie na przykładzie Rynku. Prezentacje w piątej sali (Aglomeracja) mówią o fenomenie Krakowa, Kazimierza i Kleparza w czasach nowożytnych.
W ostatnim, szóstym pomieszczeniu przedstawiony jest projekt rozwoju przestrzennego i urbanistycznego pod nazwą Wielki Kraków, zrealizowany pod kierunkiem prezydenta Krakowa Juliusza Lea w latach 1909−1915.
Zdaniem kuratora ekspozycji Piotra Hapanowicza najciekawsze wizualizacje dotyczą zabudowy Krakowa przedlokacyjnego, średniowiecznego. "Zwiedzający obejrzą dawne budynki świeckie i sakralne, często już nieistniejące” – powiedział PAP kurator.
Pałac Krzysztofory prezentuje również cenne obiekty ze swoich zbiorów. Na wystawie można zobaczyć m.in. insygnia władz samorządowych Krakowa, tj. berełko i pierścień burmistrzów Krakowa z XVI w. oraz srebrny krucyfiks do zaprzysięgania rajców miejskich z II poł. XVII w., a także widoki i plany Krakowa. Całości dopełniają prezentacje czerech filmów w technice 3D: „Cracovia Origo”, „Wawel 1000 lat temu”, „Cracovia Nostra Cracoviensis A.D. 1650” oraz „Cracovia A.D. 1650”.
Wyremontowaną część pałacu zajmuje nie tylko wystawa stała. Na parterze budynku przygotowano strefę edukacyjną.
Na pierwszym piętrze skrzydła zachodniego mieści się sala audytoryjna (nazywana Salą Miedzianą lub Kupferhausem) przeznaczona dla 200 widzów. Pod tą salą (w miejscu, gdzie wcześniej była restauracja) muzeum będzie kontynuować gastronomiczne i kawiarniane tradycje tego miejsca.
W korytarzu pierwszego piętra przygotowano wystawę planszową opowiadającą m.in. o historii Pałacu Krzysztofy. Dodatkowo na pierwszym i drugim piętrze będzie można podziwiać zrekonstruowane freski zdobiące ściany większości pomieszczeń. Na pierwszym piętrze jest także jedna z ciekawszych sal pałacu, której sufit ozdobiony jest freskami i sztukateriami autorstwa włoskiego rzeźbiarza Baltazara Fontany. (PAP)
bko/ par/