Słynny witraż „Bóg Ojciec” w kościele franciszkanów w Krakowie będzie kompleksowo wyremontowany. Dzieło Stanisława Wyspiańskiego właśnie jest demontowane. Wkrótce trafi do pracowni konserwatorskiej, gdzie zostanie oczyszczone i odnowione.
Turyści nie zobaczą witrażu być może do końca września – poinformował PAP o. Łukasz Brachaczek z kościoła franciszkanów.
To drugi etap remontu witraży Wyspiańskiego w bazylice. Pierwszy odbył się w ubiegłym roku. Odnowionych zostało wówczas siedem witraży w prezbiterium: żywioły wody i ognia (zajmują cztery okna), "Błogosławiona Salomea", dzieło z wizerunkiem Ducha Świętego i motywami roślinnymi, witraż przedstawiający św. Franciszka.
„Historia renowacji witraży Stanisława Wyspiańskiego wreszcie dobiega końca. Dzieła będą zabezpieczone i będą mogły cieszyć oko tak zwiedzających jak i modlących się w naszej franciszkańskiej bazylice” – powiedział o. Brachaczek.
Koszt renowacji „Boga Ojca” oraz trzech witraży figuratywnych w nawie głównej, które będą remontowane równocześnie z „Bogiem Ojcem”, to 270 tys. zł, z czego ok. 45 proc. pokrywa Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa; resztę finansują franciszkanie i sponsorzy.
„Bóg Ojciec jest najbardziej znany z witraży Wyspiańskiego, najbardziej utrwalił się w świadomości Polaków. To dzieło sztuki XX wieku jest też najczęściej reprodukowane w podręcznikach do historii” – powiedział PAP dyrektor biura SKOZK Maciej Wilamowski. (PAP)
bko/ dym/