W ciągu siedmiu miesięcy br. kopalnię soli w Wieliczce zwiedziło ponad 684 tys. osób, czyli o ok. 52 tys. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.
Rekord frekwencji pobity został także w lipcu, najlepszym w historii kopalni – przyjechało do niej 153 tys. turystów, czyli o ponad 2 tys. więcej niż w lipcu 2012 r.
Łącznie od początku roku wielicką kopalnię zwiedziło o 8 proc. więcej turystów niż w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku ubiegłego. Ponad połowa (51 proc.) gości odwiedzających w tym roku kopalnię przyjechała z zagranicy (347 tys.). Najwięcej wśród nich było mieszkańców Wielkiej Brytanii (38,6 tys.), następnie Włochów (23,2 tys.) i Koreańczyków (22,9 tys.). Kolejne miejsca zajmują Rosjanie, Niemcy i Francuzi.
Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W 1978 roku została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Trasa turystyczna liczy 2,5 km i obejmuje ponad 20 komór. W ubiegłym roku odwiedziło ją ponad 1 mln 100 tys. turystów.
"W roku ubiegłym wielickie podziemia odwiedziło ponad tysiąc dziennikarzy z całego świata. Prowadziliśmy wiele działań promocyjnych, nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą - stopniowo przynoszą one efekty" – powiedział PAP prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" SA Kajetan d’Obyrn.
Jak podkreślił, "wielickie podziemia pełne były wydarzeń i imprez, kopalnia zyskuje na popularności pod kątem uzdrowiskowym, noclegowym i propozycji dla dzieci". "Nowe oferty, w tym trasa górnicza, zachęcają do powrotu do podziemi, a wysoka temperatura na powierzchni sprawia, iż turystyczna wizyta w Krakowie i Małopolsce nie może się odbyć bez zwiedzenia naszej kopalni, gdzie panuje stała temperatura ok. 15 stopni" – powiedział prezes d’Obyrn.
Kopalnia ma w swej turystycznej ofercie kilkanaście różnorodnych form zwiedzania: trasę turystyczną, trasę górniczą, szlak pielgrzymkowy, oferty tematyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest to także miejsce międzynarodowych spotkań i konferencji, podziemne uzdrowisko, a równocześnie czynny zakład górniczy, choć od 1996 roku nie wydobywa się w nim już soli na skalę przemysłową.
Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W 1978 roku została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Trasa turystyczna liczy 2,5 km i obejmuje ponad 20 komór. W ubiegłym roku odwiedziło ją ponad 1 mln 100 tys. turystów.
Obecnie działanie kopalni jako przedsiębiorstwa polega na zabezpieczaniu zabytku, głównie poprzez utylizację wód zasolonych i podsadzanie, czyli zasypywanie piaskiem niezabytkowych części kopalni. Produkcja soli jest efektem utylizacji solanki.
Jednym ze sposobów wykorzystania solanki będzie także tężnia solankowa, która za rok ma stanąć w kopalnianym Parku Św. Kingi. Umowę na budowę tężni podpisali we wtorek przedstawiciele kopalni i firmy Skanska SA. Tężnia będzie pełnić funkcję rekreacyjną, leczniczą oraz turystyczną. Jej najciekawszym elementem będzie ośmiokątna wieża widokowa o wysokości 22,5 m.(PAP)
hp/ je/ gma/