Prawie 20 koncertów inspirowanych muzyką dawną lub kompozycjami patrona imprezy znajdzie się w programie IX Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, który rozpocznie się w piątek w Katowicach.
Celem festiwalu jest przybliżenie postaci Gorczyckiego, wybitnego śląskiego kompozytora epoki baroku, który urodził się w Rozbarku - dzisiejszej dzielnicy Bytomia.
Koncerty odbędą się w 9 miastach, m.in. w Katowicach, Bytomiu, Sosnowcu, Chorzowie, oraz – po raz pierwszy – w Krakowie. Jak podkreślił dyrektor artystyczny festiwalu Adam Wesołowski, prezentuje on muzykę dawną i kompozycje Gorczyckiego, choć wykonane w nowych, współczesnych opracowaniach. "Przykładem może być utwór Leszka Możdżera +Preludium i fuga+, którego nazwa jednoznacznie kojarzy się i nawiązuje do baroku" - zaznaczył Wesołowski.
"Nowością, którą chcemy wprowadzić od tej edycji, będzie nagranie wszystkich kompozycji Gorczyckiego, nawet tych niewiadomego pochodzenia, które są jednak jemu przypisywane. Planujemy wydawać po dwie płyty z najbliższych paru edycji w formie +live+" - powiedział Wesołowski.
Pierwszy koncert – pre-inauguracyjny – odbędzie się 31 października w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR). Jak podają organizatorzy, będzie miał charakter zaduszkowy, a w programie znajdą się utwory estońskiego kompozytora Arvo Parta oraz polskiego twórcy muzyki Pawła Szymańskiego.
Kolejne wydarzenia imprezy rozpocznie koncert brytyjskiego zespołu śpiewaków "The King's Singers", który odbędzie się 17 listopada w Sosnowcu. Wśród wykonawców znajdą się także m.in.: Camerata Silesia, instrumentaliści NOSPR, Capella Cracoviensis, Leszek Możdżer czy niemiecki kontratenor Andreas Scholl.
Podczas niektórych koncertów tłem do muzyki będzie specjalnie dobrana i przygotowana oprawa świetlna. Festiwal zakończy się 7 grudnia wykonaniem "Oratorium Bożonarodzeniowego" Jana Sebastiana Bacha.
Organizatorem festiwalu jest stowarzyszenie gorczycki.pl. Pierwsza edycja odbyła się w 2006 r.
Grzegorz Gerwazy Gorczycki urodził się między 1665 r. a 1667 r. w Rozbarku – obecnie dzielnicy Bytomia, a wówczas wsi przylegającej do miasta. Studiował w Pradze i w Wiedniu. W 1689 r. lub 1690 r. przybył do Krakowa, gdzie w 1692 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W tym też czasie zmienił formalnie nazwisko z Gorczyca na Gorczycki.
1 października 1694 r. objął funkcję wikariusza Katedry na Wawelu, w 1696 został spowiednikiem katedralnym, a 10 stycznia 1698 r. otrzymał stanowisko kapelmistrza wawelskiej kapeli. Zmarł 30 kwietnia 1734 r.
Gorczycki był twórcą przede wszystkim muzyki religijnej a capella.(PAP)
akp/ lun/ mhr/