Dekoracje rzeźbiarskie i malarskie na elewacjach Pałacu w Wilanowie można oglądać w internecie w Systemie Informacji Przestrzennej (GIS). Ilustracje opatrzono informacjami na temat twórcy dzieł, czasu powstania i stosowanych technik.
Na stronie internetowej http://gis.muzeum-wilanow.pl/elewacje/ znajduje się interaktywna mapa Pałacu w Wilanowie i parku. Po zbliżeniu użytkownik może wybrać i przeczytać informacje o dowolnym elemencie na elewacji siedziby króla Jana Sobieskiego - budowli łączącej w sobie elementy polskiego dworu szlacheckiego, włoskiej willi ogrodowej i francuskiego pałacu w stylu Ludwika XIV..
Jak poinformowało muzeum wilanowskie w informacji prasowej, właśnie uruchomione narzędzie może służyć zarówno profesjonalistom, jak i wszystkim zainteresowanym historią pałacu. System Informacji Przestrzennej konserwatorom zabytków ma umożliwić wykonywanie analiz niezbędnych do prawidłowej opieki nad zabytkiem. Za jego pomocą można tworzyć mapy tematyczne, np. zobrazować stan zachowania poszczególnych obiektów, co ma wspomagać planowanie prac konserwatorskich.
Projekt został dofinansowany ze środków Rządowego Programu Wieloletniego Kultura Plus.
Historia Pałacu w Wilanowie rozpoczęła się, kiedy król Jan III Sobieski, zwycięzca spod Wiednia, zapragnął dla siebie siedziby godnej europejskiego władcy: włoskiej willi, pięknie położonej i otoczonej ogrodem. 23 kwietnia 1677 r. król kupił podwarszawską wieś Milanów. Wznoszoną rezydencję nazwano z włoska Villa Nova i tak narodziła się swojska dla warszawiaków nazwa Wilanów. Architekt i doradca królewski Augustyn Locci, spolonizowany Włoch, w ciągu dwóch lat doprowadził do zakończenia pierwszej fazy budowy dworu, początkowo dość skromnego, co jednak nie do końca odpowiadało królowej Marysieńce. Wkrótce rozpoczęto zatem drugą, a potem trzecią przebudowę królewskiej siedziby.
Ozdobą dwupiętrowej rezydencji z belwederem, narożnymi alkierzami i wieżami o miedzianych hełmach był starannie zaprojektowany, tarasowo opadający w kierunku jeziora ogród. Kolejni właściciele rozszerzali go i zmieniali, ale do dziś dnia rosną tu drzewa osobiście sadzone przez Sobieskiego, wiele z nich to cenne okazy. Znajduje się tu 28 pomników przyrody. Wiosną kwitną magnolie, jedne z najstarszych drzew tego gatunku w kraju, w parku rosną też 200-letnie dęby. Dzisiejszy wygląd ogrodu to efekt rekonstrukcji dokonanej w latach 50. XX w. Obecnie trwają prace rewitalizacyjne, w wyniku których dawny blask odzyskują dwupoziomowy ogród barokowy, neorenesansowy ogródek różany, angielski ogród krajobrazowy.
Po śmierci Sobieskiego królowa Marysieńka wyjechała w 1698 r. do Rzymu, zabierając ze sobą cenne przedmioty wcześniej zdobiące wilanowski pałac. Pałac remontowali i rozwijali kolejni właściciele, m.in. hetmanowa wielka koronna Elżbieta Sieniawska, która w latach 30. XVIII wieku patronowała dobudowie skrzydeł pałacu pod nadzorem wybitnego architekta Giovanniego Spazzio. Wtedy także powstały dekoracje rzeźbiarskie na elewacjach pałacowych, ze scenami mitologicznymi z "Metamorfoz" Owidiusza i figurami alegorycznymi.
Ostatni prywatni właściciele Wilanowa – Braniccy – mieszkali tu do września 1944 r. W końcu stycznia 1945 r. opiekę nad pałacem przejęło Muzeum Narodowe w Warszawie. W ostatnich latach pałac został odrestaurowany, nadano mu żółtą barwę, zgodną z pierwotnym założeniem barokowych architektów. (PAP)
mce/ aszw/ ula/