W podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli Wieliczka powstanie nowoczesna multimedialna kaplica pod wezwaniem bł. Jana Pawła II – poinformował PAP dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka prof. Antoni Jodłowski.
Kaplica powstanie w komorze Aleksandrowice II, w której zakończono już całość prac instalacyjnych i związanych z zabezpieczeniem górniczym. Jej otwarcie przewidziano na drugą połowę 2014 roku.
"Wyrobisko górnicze, w której powstanie kaplica nie jest duże, ale bardzo urokliwe. Jego powierzchnia wynosi ok. 170 m kw. Wystrój kaplicy będzie bardzo nowoczesny, właśnie odebraliśmy projekt. To ma być wnętrze kaplicy z XXI wieku, a nawet z drugiej połowy XXI wieku" - powiedział PAP prof. Jodłowski.
Zasadniczy wystrój kaplicy będą stanowiły trzy bryły solne: jedna z nich będzie elementem kompozycji; druga, o wymiarach ok. 2 m na 1,5 m utworzy mensę ołtarzową. Kolejna, w kształcie pionowego bloku solnego, który po rozsunięciu na szerokość ok. 20-30 cm utworzy cztery szczeliny w kształcie podświetlonego krzyża, będzie ołtarzem.
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce powstało w 1951 roku; jego misją jest ochrona i popularyzacja dziejów górnictwa solnego w Polsce, postrzeganego jako trwałe dziedzictwo ludzkości. Oprócz stałej ekspozycji w kopalni, muzeum posiada również drugą, na powierzchni, w średniowiecznym Zamku Żupnym - historycznej siedzibie zarządu kopalni.
"Myślę, że kopalnia wielicka i muzealna ekspozycja w tym obiekcie zasługuje na absolutną nowoczesność i łączę z tym duże nadzieje, że będzie się to zarówno podobało zwiedzającym, jak i będzie spełniało funkcje sakralne" - powiedział prof. Jodłowski.
Z uwagi na mankamenty halitu, tj. soli kamiennej, która np. podlega ługowaniu, bloki z kryształów solnych nie będą naturalne - powstaną ze szkła i specjalnego kompozytu, wiernie oddając wygląd kryształów soli kamiennej.
W specjalnej wnęce znajdą się relikwie lub przedmioty związane z osobą Jana Pawła II i z głoszonymi przez niego słowami, jak np. rękopisy. Trwają jeszcze ustalenia w tej sprawie.
Ważną rolę w wystroju kaplicy będą odgrywać rozwiązania multimedialne. Zamontowane zostaną odpowiednie głośniki, które będą emitować w kilku językach teksty związane z osobą Jana Pawła II.
W kopalni w ciągu 6 wieków powstało ok. 40 kaplic lub ołtarzy umiejscowionych w ociosie jakiegoś wyrobiska. Do dnia dzisiejszego zachowało się 26.
"Wszystkie z tych zachowanych mają wystój z określonych epok, natomiast z czasów nam współczesnych takiego obiektu nie ma. Dlatego też chcieliśmy, żeby po naszym pokoleniu została dla następnych taka kaplica, która będzie wzbudzać i duże zainteresowanie, może zachwyt, ale przede wszystkim będzie odzwierciedlać obecny bardzo nowoczesny poziom wyposażenia tego typu obiektu" - powiedział prof. Jodłowski.
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce powstało w 1951 roku; jego misją jest ochrona i popularyzacja dziejów górnictwa solnego w Polsce, postrzeganego jako trwałe dziedzictwo ludzkości. Oprócz stałej ekspozycji w kopalni, muzeum posiada również drugą, na powierzchni, w średniowiecznym Zamku Żupnym - historycznej siedzibie zarządu kopalni. W czerwcu Zamek Żupny razem z kopalnią soli w Bochni został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Razem z kopalnią soli w Wieliczce, która w rejestrze znajduje się od 1978 r., na liście jako "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni" znalazły się wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce.(PAP)
hp/ mlu/