Po sukcesie, jaki przyniosło utworzenie Parku Kulturowego „Stare Miasto” władze Krakowa chcą podobnymi regulacjami objąć Stare Podgórze z Krzemionkami oraz część Nowej Huty.
"Te obszary miasta są bardzo interesujące pod względem architektonicznym i ważne historycznie. Park Kulturowy jako forma prawa miejscowego daje możliwość ochrony tych walorów i skutecznej walki o wizerunek estetyczny tych miejsc" – mówił PAP dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Stanisław Dziedzic, który w środę prezentował zamiary władz miasta radnym.
Szczegółowe granice terenów, które będą objęte ochroną w formie parku kulturowego zostaną ustalone po konsultacjach z małopolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Radni byli zgodni, że utworzenie Parku Kulturowego w Nowej Hucie i Starym Podgórzu jest potrzebne i zgodzili się na rozpoczęcie prac nad regulacjami prawnymi.
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider (PO) mówił w środę, że przepisy o parku kulturowym wprowadzają wiele ograniczeń dla właścicieli nieruchomości, przedsiębiorców i inwestorów, ale też dają szanse. „Estetyka ma swoją wartość i wydaje mi się, że większość przedsiębiorców, którzy działają w centrum miasta chwali sobie, że tak to wygląda. Dobry duch Parku Kulturowego ze Starego Miasta warto przenieść do Podgórza i Nowej Huty” – powiedział Kośmider.
„Ulica Kalwaryjska w Podgórzu ma ogromny potencjał handlowy, ale od kilku lat się tam nie zatrzymuję, jest tam taki bałagan reklamowy, że trudno cokolwiek znaleźć. Zarówno Nowa Huta jak i Podgórze nie są zamożne, a handel i działalność gospodarcza nie przynosi tam ogromnych zysków, dlatego pracując nad projektami uchwał musimy przeprowadzić odpowiednią akcję informacyjną pokazującą mieszkańcom, jakie będą obciążenia i jakie korzyści” – mówiła radna klubu Przyjazny Kraków Anna Mroczek.
„Chcemy, aby Nowa Huta była atrakcją turystyczną, żeby do tego doprowadzić trzeba jej przywrócić dawną świetność i powstrzymać degradację. Po doświadczeniach z Parkiem Kulturowym Stare Miasto mamy szansę uchwalić prawo w jeszcze lepszej formie” – uważa radny PO Jerzy Woźniakiewicz. Wojciech Wojtowicz (PO) przestrzegał, że nie należy przenosić automatycznie zapisów dotyczących obszaru Starego Miasta do innych dzielnic.
Uchwały dotyczące Parku Kulturowego – Nowa Huta i Park Kulturowy Stare Podgórze z Krzemionkami – jak powiedział PAP dyrektor Dziedzic - powinny powstać w ciągu 1 - 1,5 roku.
„Sukces Parku Kulturowego Stare Miasto polega na tym, że z fasad zabytkowych kamienic znikły szpecące reklamy i szyldy, a handel uliczny zniknął z chodników, został przesunięty w głąb bram. Mieszkańcy innych dzielnic oczekują, wprowadzenia tam podobnych rozwiązań, bo jest to skuteczne narzędzie walki o ochronę krajobrazu. Na nas wzorują się także inne miasta jak choćby Wrocław” – powiedział PAP wicedyrektor Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta Filip Szatanik.
Przepisy dotyczące Parku Kulturowego obowiązujące już na Starym Mieście regulują m.in. takie sprawy jak: wygląd tablic i szyldów, które nie mogą mieć jaskrawej kolorystyki, wygląd i kolorystkę elewacji frontowych kamienic oraz wygląd i usytuowanie kiosków, stoisk handlowych i ogródków kawiarnianych.
Uchwała o Parku Kulturowym Stare Miasto została podjęta przez krakowskich radnych 7 grudnia 2011 r., a zaczęła obowiązywać od czerwca 2012 r. Doprowadziła ona do znaczącego zmniejszenia liczby szpecących reklam i szyldów na reprezentacyjnych ulicach Starego Miasta. Np. na kamienicach przy ul. Floriańskiej pod koniec 2011 r. były zamontowane 342 różnego typu elementy, z czego legalnych było tylko 86 (25 proc.). W 2013 r. liczba ta zmalała do 216, z czego 128 elementów (59,2 proc.) było zgodne z przepisami. W Rynku Głównym w 2011 r. były 372 szyldy i informacje wizualne, z czego zaledwie 82 czyli 22 proc. było legalnych, w 2013 r. ich liczba spadła do 232, a legalnych było aż 157 (67.7 proc.).(PAP)
wos/ abe/