Przed zbliżającą się kanonizacją Jana Pawła II ukazała się Biblia z komentarzami jego autorstwa. Były one wygłaszane m.in. podczas środowych audiencji generalnych w Watykanie i po raz pierwszy zostały wydane łącznie z tekstem Pisma Świętego.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz powiedział podczas poniedziałkowej prezentacji tego wydania Biblii w krakowskiej kurii, że Jan Paweł II czytał Pismo św. codziennie.
„Pismo Święte było podstawą jego modlitwy i rozmyślań. Nie był biblistą, ale myślę, że jego komentarze były świeże, wynikały z jego duchowości” – powiedział kard. Dziwisz. „W dniu odejścia z tej ziemi siostra czytała mu Pismo Święte. Ten egzemplarz znajduje się Centrum Jana Pawła II, zaznaczono w nim, w którym miejscu lektura została przerwana” - dodał.
Kardynał mówił, że Jan Paweł II przeczytał całe Pismo Święte także w języku rosyjskim.
„Mamy wszyscy niezwykłą okazję przeczytać Biblię, w świetle tego, jak ją czytał, jak ją interpretował Jan Paweł II i jakie myśli mu towarzyszyły. Jest to interpretacja niezmiernie ciekawa, nawiązująca do problemów współczesnego świata. Jest tam bardzo dużo wątków dotyczących rodziny, społeczeństwa oraz wyzwań stojących przed Kościołem” – mówił prezes KAI Marcin Przeciszewski.
Prezentowane wydanie Biblii ma 1456 stron, z czego 360 stron stanowią komentarze Jana Pawła II, wygłaszane przy różnych okazjach, w większości podczas środowych audiencji generalnych w Watykanie.
Tekst Pisma Św. opracowano na podstawie Biblii warszawsko–praskiej. Autor przekładu biskup Kazimierz Romaniuk mówił, że Jan Paweł II miał ogromną znajomość Pisma Świętego i za jego czasów „doszło do odrodzenia Starego Testamentu w duszpasterstwie”. „Komentarze Jana Pawła II są przystępne, a objaśnienia mają na uwadze przede wszystkim zwykłych, pobożnych ludzi. Ojciec Święty Jan Paweł II zasługuje na miano papieża prawdziwie biblijnego” – ocenił bp Romaniuk.
Biblię z komentarzami Jana Pawła II przygotowało krakowskie Wydawnictwo M. Uruchomiło ono także portal czasnabiblie.pl, który ma pomagać w odkrywaniu bogactwa Pisma Św. Znajdują się tam m.in. teksty popularnonaukowe o tym, jak czytać Biblię, kiedy i w jakich okolicznościach powstawały jej przekłady, sylwetki postaci biblijnych i najpopularniejsze motywy biblijne. (PAP)
wos/ pz/ gma/