Zatrzymane na polsko-rosyjskiej granicy u przemytnika dwie ikony pochodzące z XIX i XX wieku trafiły w piątek do Muzeum Warmii i Mazur. Przekazane nieodpłatnie przez Izbę Celną w Olsztynie powiększą zbiór muzealnych ikon, liczący obecnie 403 egzemplarze.
Jak podał w piątek PAP rzecznik Izby Celnej w Olsztynie Ryszard Chudy obie ikony zostały zatrzymane w czasie kontroli celnej na przejściu granicznym w Bezledach 23 lutego 2015 roku. Ikony próbowała nielegalnie wwieźć do Polski mieszkanka Kaliningradu. Ukryła je w bagażu podręcznym, owinięte w czarną folię. Orzekający w tej sprawie Sąd w Bartoszycach zdecydował o przepadku tych dzieł sztuki na rzecz Skarbu Państwa. Przemytniczka została ukarana grzywną.
Po uzyskaniu opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wskazującej na fakt, iż są to zabytki kultury, Izba Celna w Olsztynie zdecydowała o nieodpłatnym przekazaniu ich do Muzeum Warmii i Mazur - podał Ryszard Chudy.
"Cieszymy się, że możemy przekazać w godne ręce tego rodzaju zabytki. Ochrona dzieł sztuki, oprócz tradycyjnych zadań fiskalnych - ochrony budżetu oraz ochrony zdrowia i życia obywateli Polski, jest zadaniem celników, jest istotna w tym przypadku, bo dotyczy zabytków, których korzenie sięgają kultury i tradycji chrześcijańskiej" - podkreślił dyrektor Izby Celnej w Olsztynie Dariusz Postek.
Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Elżbieta Jelińska powiedziała, że przekazane przez celników ikony powiększą zbiór ikon znajdujących się w zasobach Muzeum Warmii i Mazur, w tym tych bardzo cennych związanych z klasztorem starowierców w Wojnowie.
Podkreśliła, że muzeum ma niewiele przykładów nowszych ikon, te przekazane w piątek będą bardzo cennym uzupełnieniem całego zbioru ikon.
"Pozyskane dziś ikony będzie można zobaczyć w przyszłym roku w Muzeum Warmii i Mazur na wystawie nabytków. Mamy w zamiarach uruchomić może w przyszłym roku kolejną wystawę ikon prawdopodobnie w Muzeum w Mrągowie" - powiedziała dyrektor Jelińska.
Pierwsza z przekazanych ikon podpisana „Ojcostwo” przedstawia Trójcę Nowotestamentową (Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty) adorowaną przez Matkę Bożą i św. Jana Chrzciciela oraz zastępy anielskie. Oryginalną częścią ikony jest podobrazie, które datowane jest na XIX wiek, sam obraz powstał prawdopodobnie bliżej współczesności.
Druga to ikona Chrystusa Pantokratora, czyli Wszechwładcy. Tradycyjnie jest on przedstawiany w tradycji cerkiewnej w pozycji stojącej lub siedzącej z otwartym Pismem Świętym w lewej dłoni. Prawa zaś, z powtarzającym się układem palców, wzniesiona jest do błogosławieństwa. Ta ikona jest wytworem fabrycznym, podmalowanym, jak wynika z zapisu umieszczonego na krawędzi ikony wykonano ją w Moskwie 23 grudnia 1896 roku. Jest też napis Aleksander Smimow – to nazwisko cenzora nadzorującego prawowierność wykonania.
To nie pierwszy dar celników do Muzeum Warmii i Mazur. Muzealnicy otrzymali już w darowiźnie platerowany dzban, który uzupełnił kolekcję platerów oraz bagnet z czasów napoleońskich.(PAP)
ali/ mhr/