„Michał Kleofas Ogiński. Powrót do Ojczyzny” - pod takim tytułem we wtorek w litewskim Sejmie otwarto wystawę poświęconą 250. rocznicy urodzin twórcy poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”. Na Litwie ten rok jest rokiem polskiego kompozytora, dyplomaty, działacza politycznego.
Otwierając wystawę prezentującą osobę i życie Michała Kleofasa Ogińskiego, a także związki rodu Ogińskich z Litwą, poseł Jurgis Razma przypomniał najbardziej znane dzieło kompozytora „Pożegnanie Ojczyzny” i życzył sobie, a także wszystkim kolegom z ław poselskich, aby „tak pracowali i podejmowali takie decyzje, by nigdy nie trzeba było mówić o pożegnaniu z ojczyzną”.
Ramune Szmigelskyte-Stukiene z Instytutu Historii Litwy zaznaczyła, że otwarcie wystawy poświęconej Ogińskiemu w Sejmie jest bardzo symboliczne, gdyż „Sejm w życiu Michała Kleofasa Ogińskiego zajmował ważne miejsce”.„Właśnie w Sejmie Rzeczypospolitej Obojga Narodów w 1789 roku rozpoczęła się kariera polityczna Ogińskiego” - przypomniała historyk.
Wystawę w litewskim Sejmie przygotowało Muzeum Kultury im. Ogińskich w Retowie (Rietavas). Retowo jest jednym z miejsc na Litwie związanych z rodem Ogińskich. Jego właścicielem był m.in. Ireneusz Kleofas Ogiński, syn słynnego kompozytora. W czasie powstania listopadowego w majątku produkowano broń i amunicję dla powstańców. Ogińscy założyli tu szkołę rolniczą, uruchomili hutę i fabrykę maszyn rolniczych, organizowali wystawy rolnicze. W 1892 r. powstała w Retowie pierwsza na Litwie elektrownia wiatrowa i linia telefoniczna. Ostatnim właścicielem majątku był książę Bogdan Michał Ogiński, który zmarł bezpotomnie w 1909 r.
Pałac Ogińskich w Retowie został zniszczony po I wojnie światowej. W ostatnich latach odbudowano jedynie jego kontury i portyk. Jesienią przed dawnym pałacem ma stanąć pomnik kompozytora.
W ramach obchodów Roku Michała Kleofasa Ogińskiego na Litwie odbywają się koncerty, festiwale, otwierane są wystawy. W programie obchodów jest międzynarodowy konkurs młodych wykonawców "Perły twórczości Michała Kleofasa Ogińskiego" i Międzynarodowy Festiwal Michała Kleofasa Ogińskiego. Mają być wyemitowane okolicznościowa moneta i znaczek pocztowy. Ponadto w planach jest odszukanie w archiwach, a następnie publikacja dokumentów związanych z działalnością Ogińskich, stworzenie specjalnej interaktywnej strony internetowej, przygotowanie wystawy prezentującej kolekcję dzieł sztuki rodu Ogińskich.
Michał Kleofas Ogiński (1765-1833) przyszedł na świat w Guzowie niedaleko Sochaczewa. Był nie tylko kompozytorem, teoretykiem muzyki, autorem słynnego poloneza "Pożegnanie Ojczyzny". Pełnił też funkcje podskarbiego wielkiego litewskiego, senatora rosyjskiego. Był uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej, konspiratorem niepodległościowym, dyplomatą, działaczem emigracyjnym.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ala/