Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zakupiło obraz „Morze” Michała Gorstkina-Wywiórskiego. Płótno przedstawiające kamienisty brzeg z wrakiem łodzi będzie eksponowany w Galerii Morskiej prezentującej obrazy marynistyczne polskich i zagranicznych twórców.
O nowym nabytku NMM poinformowała w środę rzecznik prasowa placówki Aleksandra Pielechaty. Wyjaśniła, że zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Liliana Giełdon z NMM poinformowała PAP, że obraz został zakupiony za 34,5 tys. zł w jednym z krakowskich antykwariatów, a resort kultury dofinansował zakup w około dwóch trzecich, pozostała kwota pochodziła ze środków muzeum.
„Morze” Gorstkina-Wywiórskiego to obraz olejny. Znajduje się on już w gdańskim muzeum, gdzie przechodzi przegląd konserwatorski. „W sierpniu trafi na ekspozycję w Galerii Morskiej, w której prezentujemy prace marynistyczne zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów” – powiedziała PAP Giełdon.
„Morze” będzie drugim (obok pracy "Łódź rybacka"), obrazem Gorstkina-Wywiórskiego, który prezentowany będzie w Galerii Morskiej (w swoich zbiorach NMM ma ich w sumie kilkanaście i jest to największa w Polsce kolekcja prac tego artysty). W Galerii na stałe prezentowanych jest ponad 80 prac marynistycznych wybranych z liczącej około tysiąca prac kolekcji dzieł o tej tematyce gromadzonych od powstania muzeum w 1960 r.
Wśród dzieł malarstwa polskiego w Galerii prezentowane są m.in. prace Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Ferdynanda Ruszczyca i Mariana Mokwy. Malarstwo europejskie reprezentują m.in. prace malarzy holenderskich, tworzących w XVII i XVIII wieku, takich jak Wilhelm van de Velde Młodszy, Ludolf Bakhuysen czy rodzina Willaertsów, a także malarzy flamandzkich z kręgu braci Peetersów. W Galerii podziwiać też można dzieła rosyjskiego artysty epoki romantyzmu Iwana Konstantynowicza Ajwazowskiego.
Michał Gorstkin-Wywiórski urodził się w 1861 r. w Warszawie. Studiował w Akademii Monachijskiej, w pracowniach Carla Rauppa i Nikolausa Gyssisa. Równolegle pobierał też naukę w pracowni Józefa Brandta. Był m.in. współautorem kilku panoram, przy których współpracował m.in. z Juliuszem Fałatem i Wojciechem Kossakiem. Przez twórczość artysty często przewijają się motywy marynistyczne. Artysta zmarł w 1926 r. w Berlinie.(PAP)
aks/ mhr/