Fundacja Ośrodek Karta zbierająca materiały archiwalne o najnowszej historii Polski prowadzi dalsze badania przeszłości polskiego Londynu. W ramach projektu zeskanuje m.in. dokumenty z prywatnych zbiorów prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i jego żony Karoliny.
To kontynuacja ubiegłorocznego projektu, w trakcie którego archiwistki fundacji odwiedziły ponad 15 rodzin i zeskanowały ponad 1000 fotografii stanowiących unikalne źródło informacji o codziennym życiu i historii londyńskiej Polonii.
"Wśród nich znalazły się unikatowe zdjęcia przedwojennych polskich miast i wsi, żołnierzy na frontach II wojny światowej, zesłańców ewakuowanych z ZSRR oraz obrazy z życia emigracji polskiej w brytyjskich miastach" - powiedziała Joanna Łuba, wicedyrektor Fundacji Ośrodka Karta ds. archiwów.
To kolejny z projektów, który ma za zadanie ochronić pamięć o dynamicznie rozwijającym się życiu polonijnym w Londynie w okresie powojennym. Od 1940 do 1990 roku brytyjska stolica była siedzibą prezydenta i rządu RP na uchodźstwie.
Historia "Rzeczypospolitej Londyńskiej" została przedstawiona w przygotowanym przez Konrada Jagodzińskiego i Agnieszkę Chmurę serialu historycznym o tym samym tytule, wyprodukowanym przez ambasadę RP w Londynie.
Ambasador Witold Sobków powiedział, że dzięki profesjonalnej archiwizacji, osobiste zdjęcia wielu mieszkających w Londynie od II wojny światowej Polaków ujrzą światło dzienne i przybliżą rzeczywistość emigracyjną Polakom w kraju i tym, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii dopiero w ostatnich latach.
Fundacja Ośrodka Karta to niezależna organizacja pozarządowa, która od wielu lat ocala od zapomnienia świadectwa życia społecznego Polski i Polaków za granicą w XX wieku: dokumenty, zdjęcia, dzienniki, wspomnienia, listy – by spoglądać w przeszłość przez doświadczenia pojedynczych ludzi. Z materiałów zgromadzonych na portalach i w archiwum fundacji korzysta nawet kilkadziesiąt tysięcy użytkowników miesięcznie.
Organizatorzy projektu zachęcają do kontaktu osoby, które mają archiwa i dokumenty związane z rządem RP na uchodźstwie lub życiem codziennym polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii do kontaktu pod adresami mailowymi: foto@karta.org.pl lub republicinexile@msz.gov.pl.
Fotografie będzie można oglądać na stronie www.foto.karta.org.pl, a fragmentów nagrań posłuchać na portalu www.audiohistoria.pl. Część materiałów archiwalnych oraz serial historyczny są również dostępne na portalu Ambasady RP w Londynie o historii emigracji niepodległościowej www.rzeczpospolitalondynska.pl.
W 1951 roku na terenie Anglii, Walii i Szkocji schronienie znalazło 152 tys. Polaków, którzy wyjechali w trakcie lub po zakończeniu II wojny światowej. W 2001 roku było ich już tylko 58 tys. Według oficjalnych statystyk obecnie w Wielkiej Brytanii mieszka 853 tys. Polaków. Stanowią oni największą grupę narodową wśród osób bez brytyjskiego paszportu.
Z Londynu Jakub Krupa (PAP)
jakr/ kot/ ap/