Debata rabina, księdza i pastora, wystawa o dawnym i współczesnym Izraelu oraz konferencja naukowa dotycząca sztetli na Kielecczyźnie – to niektóre propozycje z okazji obchodzonego po raz trzeci w Chmielniku (Świętokrzyskie) Dnia Judaizmu.
Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim obchodzony jest 17 stycznia; został ustanowiony przez KEP w 1997 r. Obchodom towarzyszą spotkania, dyskusje, imprezy kulturalne, a także wspólna modlitwa. Do tej idei włączył się także Chmielnik, w którym w dawnej synagodze działa Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”. Choć mówi się o „dniu” judaizmu, uroczystości z nim związane odbędą się tam zarówno w niedzielę, jak i poniedziałek.
„Te dni organizujemy po raz trzeci. Z każdym rokiem ich zasięg jest większy. Staramy się dotrzeć do różnego rodzaju odbiorcy. Oczywiście w połączeniu ze wspólna modlitwą” – powiedziała PAP dyrektor ośrodka „Świętokrzyski Sztetl” Agnieszka Dziarmaga.
Jak przyznała, dużym zainteresowaniem cieszy się zaplanowana na poniedziałek debata z udziałem rabina, księdza i pastora „Wszyscy jesteśmy dziećmi Abrahama”. Poprowadzi ją prof. Waldemar Kowalski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wezmą w niej udział - rabin z Krakowa – Avi Baumol, metodysta, pastor Janusz Daszuta z parafii Ogród Oliwny w Kielcach oraz biblista, pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. dr Tomasz Siemieniec.
Także w poniedziałek będzie można zobaczyć wystawę przygotowaną przez Ambasadę Izraela w Polsce, prezentującą dawny i współczesny Izrael. „To 14 plansz prezentujących 60 lat tego kraju. Dzięki zastosowaniu techniki trójwymiarowej, możliwe było zestawienie na każdym obrazie dwóch rzeczywistości – trudnych początków żydowskiej państwowości na Bliskim Wschodzie z tym, co dzisiaj się dzieje – bardzo nowoczesnego państwa” - powiedziała Dziarmaga.
Oprócz referatów naukowych i konferencji zaplanowano także degustację potraw kuchni żydowskiej oraz ogłoszenie czwartej już edycji konkursu „Nasi sąsiedzi Żydzi”, w którym młodzież, jak co roku, podejmie tematykę historii i relacji panujących w dawnych sztetlach Kielecczyzny.
Do II wojny światowej Chmielnik był jednym z większych sztetli (żydowskich miasteczek) regionu, zamieszkanym w większości (80 proc.) przez ludność żydowską. Miasto było zasiedlane przez Żydów od XVII wieku. Prawdopodobnie w drugiej połowie XVII wieku istniała już w mieście synagoga - trzecia pod względem wielkości na Kielecczyźnie.
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku powstał w 2013 roku. Jest instytucją upamiętniającą codzienne życie mieszkańców miast rozciągającego się w widłach Wisły i Pilicy dawnego województwa kieleckiego. Ośrodek został utworzony w murach zabytkowej synagogi. (PAP)
mjk/ je/