Zakończył się remont elewacji zabytkowego domu parafialnego parafii prawosławnej w Łodzi i jednocześnie siedziby prawosławnego arcybiskupa łódzko-poznańskiego. Prace przy renowacji kamienicy trwały od lipca tego roku.
Miejska konserwator zabytków w Łodzi Kamila Kwiecińska-Trzewikowska na poniedziałkowym spotkaniu z mediami przypomniała, że kamienica jest wpisana do rejestru zabytków. Została wybudowana ok. 1896 roku na działce, którą zarządzała parafia prawosławna. Projektował ją ówczesny architekt miejski Franciszek Chełmiński. Po zakończeniu II wojny światowej budynek przejęło miasto i m.in. zasiedliło go lokatorami. Parafia prawosławna odzyskała go w latach 70. ub. wieku.
"Remont elewacji zaczął się w lipcu tego roku. Prace konserwatorskie zmierzały do tego, aby przywrócić elewacji zarówno pierwotny wygląd jak i jej kolorystykę" - mówiła Kwiecińska-Trzewikowska. Odnowiono południową i zachodnią część elewacji, odbudowano balkony, które wcześniej zostały rozebrane ze względów na ich zły stan techniczny.
Według konserwator zabytków kamienica jest bardzo ważnym elementem zespołu parafialnego parafii prawosławnej, który znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Piramowicza. W jej pobliżu funkcjonuje cerkiew św. Olgi, jest też budynek, który w przeszłości służył, jako sierociniec. "Całość stanowi bardzo cenny zespół sakralny na terenie miasta" - dodała.
Obecny na konferencji prasowej proboszcz parafii prawosławnej w Łodzi ks. Eugeniusz Fiedorczuk przyznał, że miasto przekazało na remont elewacji kamienicy ponad 300 tys. zł, 20 tys. parafia otrzymała od konserwatora zabytków, a 120 tys. pochodziło m.in. z różnych składek.
Jak mówił, obecnie parafia prawosławna w Łodzi liczy ok. tysiąca wiernych. Część z nich to osoby, które przyjeżdżają zza wschodniej granicy. "Stałych parafian szacujemy na ok. 500-600 osób" - dodał. Mają oni do dyspozycji trzy świątynie: oprócz cerkwi św. Olgi, także - znajdującą się nieopodal domu parafialnego - katedralną cerkiew św. Aleksandra Newskiego przy ul. Kilińskiego i świątynię na cmentarzu prawosławnym ul. Telefonicznej. (PAP)
jaw/ pz/