Ruszył remont siedziby ambasady RP na Litwie - XVII-wiecznego budynku w centrum wileńskiej Starówki, dawnego pałacu Paców. Rozpoczęte w poniedziałek prace w tym budynku o powierzchni 2,5 tys. m kw. potrwają 18 miesięcy, a ich koszt wyniesie ok. 11 mln euro.
Pałac przy wileńskiej ulicy Św. Jana 3 polski rząd nabył w 2007 roku za 33 mln litów (ponad 10 mln euro) z przeznaczeniem na siedzibę polskiej placówki dyplomatycznej.
„Najtrudniejsza będzie przebudowa dachu, wymiana dachówki, całej konstrukcji dachu, a także zachowanie historycznego charakteru budynku” - powiedział PAP kierownik projektu Mariusz Wawro z polskiego MSZ. Prace będą przebiegały pod nadzorem konserwatora zabytków.
Przy zachowaniu elementów zabytkowych, w trakcie gruntownej renowacji wnętrza zostaną przebudowane i dostosowane do potrzeb urzędu. Zachowana zostanie sala reprezentacyjna, czyli balowa o powierzchni 300 metrów kwadratowych i tutaj zostanie odtworzona zabytkowa polichromia. Malowidła ścienne zostaną też odrestaurowane w innych pomieszczeniach.
Po zakończeniu prac pałac Paców inaczej będzie wyglądał z zewnątrz. Przywrócona zostanie dawna kolorystyka elewacji, wymienione będą okna, nad centralnym wejściem odtworzona zostanie zabytkowa attyka.
Remont obejmuje również piwnice. Przewidziane jest tu m.in. obniżenie posadzki o około 1,5 metra, czyli usunięcie betonu położonego w czasach radzieckich. Piwnice pałacu zostaną przeznaczone na cele wystawowe. Przewidzianych jest pięć sal wystawowych o łącznej powierzchni 300 metrów kwadratowych. Na cele kulturalne zostanie zaadaptowany dziedziniec pałacu.
Po zakończeniu remontu w dawnym pałacu Paców będzie się mieściła Ambasada RP, konsulat i Instytut Polski, które obecnie znajdują się w różnych miejscach.
Pałac Paców został wzniesiony w pierwszej połowie XVII wieku. Do końca XVIII w. należał do rodziny Paców. Następnie nabył go wielki kanclerz litewski Aleksander Michał Sapieha. Po powstaniu listopadowym władze rosyjskie pałac skonfiskowały i przeznaczyły na siedzibę gubernatora.
Od roku 1912 w pałacu znajdowała się rosyjska resursa szlachecka. Była tu restauracja „Russkij Mir”. Po wojnie władze sowieckie budynek przekazały pracownikom łączności. Przez 70 lat był tu Dom Kultury Łącznościowców.
Jak pisała litewska prasa w 2007 roku, Poczta Litewska sprzedała Polsce pałac Paców, gdyż była bardzo zadłużona. Ówczesny minister komunikacji, obecny premier Algirdas Butkeviczius mówił, że „gdyby nie ambasada polska, wątpliwe, czy ktokolwiek za taką cenę nabyłby ten budynek”.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ az/ ala/