Zamek w Poznaniu - ostatnia, zbudowana dla panującego władcy rezydencja cesarska w Europie świętuje swoje 105. urodziny. 21 sierpnia 1910 roku obiekt uroczyście otworzył niemiecki cesarz Wilhelm II.
Podczas II wojny światowej zamek był przygotowywany dla Adolfa Hitlera – ostatecznie, według historyków, wódz III Rzeszy nigdy nie przekroczył jego progów. Obecnie budowla jest siedzibą Centrum Kultury "Zamek".
„Obiekt był świadkiem całej bogatej, brutalnej, ale i niezwykłej historii XX wieku. Był rezydencją niemieckiego cesarza i polskich prezydentów, mieściły się tu instytucje państwowe i naukowe. Teraz jest to przede wszystkim miejsce kultury, które niezmiennie służy ludziom” – powiedziała rzeczniczka Centrum Kultury Martyna Łokuciejewska.
W ramach urodzinowego świętowania w dniach 20 - 21 sierpnia, w zamku zaplanowano gry, zabawy i historyczne prezentacje, a także słodki poczęstunek. Przez dwa dni odbywać się będzie zamkowa gra miejska. Urodzinową promocję ogłosiło też mieszczące się w zamku kino.
„Oficjalne otwarcie zamku miało miejsce 21 sierpnia 1910 roku, jednak już dzień wcześniej zjechali tu wszyscy oficjele, dlatego postanowiliśmy rozpocząć świętowanie urodzin już w czwartek” – podała rzeczniczka.
Zamek został wzniesiony w latach 1905-1910 według projektu Franza Schwechtena jako rezydencja niemieckiego cesarza Wilhelma II. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, obiekt stał się jedną z siedzib Prezydenta RP. Część pomieszczeń udostępniono Uniwersytetowi Poznańskiemu.
W trakcie II wojny światowej podjęto decyzję o przebudowie dawnych apartamentów cesarskich na potrzeby Adolfa Hitlera. Historycy nie dysponują dowodami, że ten kiedykolwiek pojawił się w zamku. Obiekt był siedzibą namiestnika Kraju Warty Arthura Greisera.
Po wojnie pojawiły się propozycje zburzenia lub przebudowania zamku. Jak przypomniała rzeczniczka, wówczas właśnie postanowiono obniżyć wieżę zegarową, symbolicznie pozbawiając budowlę dominującego charakteru w architekturze Poznania.
Przez pierwsze powojenne lata zamek nadal służył Uniwersytetowi, później stał się siedzibą władz miasta. Od 1962 roku służy kulturze. Działające w historycznych murach Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu to jedna z największych tego rodzaju instytucji w kraju.(PAP)
rpo/ mhr/