Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Płocku na 1050-lecie chrztu Polski przygotowuje listę 1050. dzieł literackich, poświęconych dziejom naszego kraju. Fragmenty tekstów będą czytane w różnych miejscach miasta podczas głównych obchodów jubileuszu.
Akcja głośnego symultanicznego czytania, organizowana przez Książnicę Płocką, odbędzie się 14 kwietnia m.in. w płockich bibliotekach, szkołach, instytucjach i galeriach handlowych – rozpocznie się we wszystkich miejscach w samo południe i potrwa łącznie 1050 minut.
Jak powiedział w środę PAP Wiesław Kopeć, nauczyciel jęz. polskiego w LO im. Władysława Jagiełły, ideą listy 1050. rodzimych dzieł literackich poświęconych dziejom Polski jest przypomnienie utworów i autorów o szczególnie doniosłym znaczeniu dla kształtowania wiedzy i świadomości historycznej.
„Chcemy zrobić coś wartościowego, trwałego, co pozostanie po obchodach jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Zależy nam, by zgromadzić dzieła polskiej literatury pięknej, powieści i opowiadania, głównie takie, które w dziejach naszego kraju odegrały znaczącą rolę, były w swoim czasie powszechnie znane i czytane. Planujemy zebrać jak najwięcej tekstów do 1918 r., autorów urodzonych jeszcze w niewoli, którzy zostawili swój dorobek dzieciom niepodległej już Polski” – powiedział PAP Kopeć. Dodał, iż obecnie lista liczy 700 dzieł.
W akcji uczestniczą i uczniowie, i nauczyciele liceum, a także osoby spoza szkoły, w tym studenci. Jeden z płockich antykwariuszy nadesłał ok. 200 tytułów.
„Naszym celem jest publikacja całej zebranej listy 1050. tytułów wraz z opisem tych dzieł. Listę prześlemy do Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wydaje się bowiem, że jesteśmy w takim momencie rozwoju Polski, kiedy troszeczkę zaniedbano troskę o edukację historyczną. Chcemy przypomnieć, że jest to ważny i cenny obszar. Mamy naprawdę ogromną literaturę i wielkich pisarzy, twórców dzieł historycznych, których nazwiska – mam nadzieję, dzięki naszej liście - powrócą do świadomości publicznej. Bo są to nie tylko Henryk Sienkiewicz, ale też Karol Bunsch, Zofia Kossak-Szczucka czy Walery Przyborowski, którego kiedyś młodzież zaczytywała i na którym uczyła się polskiej historii” – podkreślił Kopeć.
Pomysł na stworzenie w liceum listy 1050. dzieł powstał spontanicznie podczas odbywających się tam od 8 lat zajęć pozalekcyjnych „Międzyszkolnego Klubu Myśli Polskiej”. W obchodzoną każdego roku 1 czerwca rocznicę śmierci patrona szkoły, króla Władysława Jagiełły (zm. 1434), będzie odbywał się tam konkurs na recenzje książek wybranych z listy, przedstawiane w formie oracji.
Uczniowie i nauczyciele LO wezmą też udział w głośnym czytaniu fragmentów zebranych tekstów, które 14 kwietnia odbędzie się w różnych miejscach Płocka.
„Fragmenty wybranych tekstów, dotyczących dziejów Polski, będą odczytywane w tym samym czasie w różnych miejscach Płocka. Zgłaszają się też placówki z okolicznych miejscowości. Chcemy, by łączny czas czytania we wszystkich miejscach wyniósł 1050 minut, nawiązując w ten symboliczny sposób do obchodzonego w tym roku jubileuszu chrztu Polski” - powiedziała PAP Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej.
Do akcji włączyły się gminne biblioteki publiczne, np. w położonych pod Płockiem Bulkowie i Słupnie oraz Gminne Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi. Napływają zgłoszenia od zainteresowanych udziałem w akcji. „Chcemy, by przynajmniej część z zebranych tekstów ożyła między ludźmi podczas głośnego czytania, przypominając zarówno same utwory, jak i opisywane w nich wydarzenia historyczne. Liczymy na udział wielu osób czytających, ale też wielu słuchających” – podkreśliła Banasiak.
Czytanie, oprócz Książnicy Płockiej, odbędzie się też m.in. w najstarszej polskiej szkole i jednej z najstarszych w Europie, istniejącej nieprzerwanie od 1180 r. – obecnie Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku oraz w tamtejszym dawnym opactwie benedyktyńskim, gdzie mieści się obecnie kuria diecezji płockiej oraz Muzeum Diecezjalne.
Główne obchody jubileuszowe chrztu Polski z udziałem biskupów i władz państwowych rozpoczną się 14 kwietnia w Gnieźnie uroczystą mszą św. dziękczynną w tamtejszej katedrze. Na wyspie Ostrów Lednicki zabrzmi dzwon Mieszko-Dobrawa, odlany specjalnie na jubileusz. W kolejnych dniach, do 16 kwietnia, miejscem głównych uroczystości będzie Poznań. Tam 15 kwietnia z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy zbierze się Zgromadzenie Narodowe. (PAP)
mb/ gma/