Blisko 100 aktorów weźmie w tym roku udział w misterium Męki Pańskiej w sanktuarium w Piekarach Śląskich. Plenerowa inscenizacja w piekarskiej kalwarii powróciła w ubiegłym roku po niemal 100 latach przerwy.
„W latach międzywojennych na terenie kalwarii organizowane były takie misteria, na które do Piekar pielgrzymowali wierni z całej diecezji i nie tylko. Tak było i rok temu, kiedy w Niedzielę Palmową, Wielki Czwartek i Wielki Piątek kalwaria piekarska zgromadziła tysiące ludzi, którzy modlili się i przeżywali we wspólnocie mękę i śmierć Jezusa Chrystusa” – powiedział wikary piekarskiej bazyliki ks. Adam Zgodzaj.
„To nie tylko wydarzenie artystyczne, ale nade wszystko modlitewne. Pragniemy, aby dla wiernych naszej archidiecezji, ale i całego Śląska misteria kalwaryjskie w Piekarach stały się okazją do głębszego przeżycia świąt tajemnicy paschalnej, z jednoczesnym podkreśleniem duchowej jedności przed tronem Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej” – dodał.
W związku z trwającym w Kościele katolickim Rokiem Miłosierdzia Bożego hasło tegorocznego misterium brzmi „Misericordia”. „Chcemy przez to hasło na nowo uświadomić sobie, że krzyż Chrystusa jest dla nas źródłem bożego miłosierdzia i prawdą, którą musimy głosić własnym życiem” – podkreślił ks. Zgodzaj.
Misterium w Piekarach odbywa się zgodnie z opisem Ewangelii w Wielkim Tygodniu, począwszy od Niedzieli Palmowej, w Wielki Czwartek oraz w Wielki Piątek. Głównym dniem pątniczym będzie Wielki Piątek. Modlitwa z udziałem metropolity katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca rozpocznie się w bazylice, potem wierni udadzą się na kalwarię. Przechodząc od kaplicy do kaplicy będą uczestniczyć w plenerowym przedstawieniu męki Chrystusa, połączonym z modlitwą i pasyjnym śpiewem. Całość zakończy na szczycie kalwarii adoracja krzyża i relikwii krzyża świętego.
Początek piekarskiej parafii to rok 1303, kiedy wzniesiono drewniany kościółek pod wezwaniem św. Bartłomieja. Ikona Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej powstała w XV w. Początki kultu maryjnego w Piekarach sięgają 1659 r.
Obecnie do sanktuarium pielgrzymują wierni z całego Śląska. W maju odbywa się doroczna pielgrzymka stanowa mężczyzn i młodzieńców, w sierpniu – kobiet. Do Piekar wielokrotnie pielgrzymował Karol Wojtyła jeszcze przed objęciem stolicy Piotrowej, jako metropolita krakowski. (PAP)
lun/ pz/