Przyszłoroczne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski będą okazją do promocji Ostrowa Lednickiego, kolebki polskiej państwowości - liczą na to lokalne władze. Znajdująca się w Wielkopolsce wyspa typowana jest jako prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka I.
W X wieku na Ostrowie Lednickim powstał wczesnośredniowieczny gród związany z pierwszymi władcami z polskiej dynastii piastowskiej, Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym. Pozostałości palatium (pałacu) Mieszka I to jeden z najważniejszych zabytków początków Państwa Polskiego w X i XI wieku.
Na Ostrowie Lednickim w przyszłym roku odbywać się będą jubileuszowe uroczystości z udziałem władz kościelnych i państwowych. Według starosty gnieźnieńskiego Beaty Tarczyńskiej, rocznica chrztu jest szansą na wypromowanie tego wciąż mało znanego miejsca.
"Nie musimy promować Gniezna, jako pierwszej stolicy Polski. To jest już w naszej świadomości, bowiem ta wiedza jest przekazywana w szkole na lekcjach historii. Tymczasem leżący w tak bliskim sąsiedztwie Gniezna Ostrów Lednicki jest miejscem, o którym nie wszyscy wiedzą - by nie powiedzieć, że ono w ogóle nie istnieje w świadomości Polaków" – powiedziała w czwartek w Łubowie (Wielkopolskie) na konferencji prasowej Beata Tarczyńska.
Starostwo powiatowe w Gnieźnie przygotuje ok. 40 tysięcy plakatów promujących chrzest Mieszka I. Trafią one do szkół w całej Polsce. Przy okazji rocznicy Poczta Polska wyda specjalną serię znaczków, a Narodowy Bank Polski – okazjonalny banknot. Powstaje również film o chrystianizacji Polski "Korona i krzyż" w reżyserii Zdzisława Cozaca.
Na wypromowanie Ostrowa Lednickiego liczy też Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. 14 kwietnia 2016 roku na wyspie odbędą się obchody 1050. rocznicy chrztu. Zaplanowano uroczystą liturgię jubileuszową z udziałem prymasa Polski Wojciecha Polaka, władz państwowych i kościelnych. Poświęcony zostanie też dzwon "Mieszko i Dobrawa", który ma rozbrzmiewać podczas wyjątkowych dla historii Polski wydarzeń.
"Musimy przypomnieć, jak ważnym dla naszych ziem był chrzest, który włączył nas w krąg kultury europejskiej. Sam zaangażowałem się w pisanie książki na temat tego wydarzenia widzianego oczami dziecka" – powiedział dyrektor muzeum prof. Andrzej M. Wyrwa.
Na czas jubileuszu, przez jezioro Lednicę będzie można przejść 147-metrowym mostem pontonowym. Zmontują go żołnierze z 2. Pułku Wojsk Inżynieryjnych z Inowrocławia. Obecnie turyści korzystają z przeprawy promowej. Historycy są podzieleni, czy sam akt chrztu Polski odbył się faktycznie na Ostrowie Lednickim. Nie ma natomiast większych wątpliwości co do samej daty. Wydarzenie miało mieć miejsce w Wielkanoc, 14 kwietnia 966 roku. (PAP)
lic/ rpo/ mhr/