28.10.2009 Białystok (PAP) - Albumy, płyty oraz czasopisma relacjonujące życie polskiej emigracji pochodzące ze zbiorów ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego pokazano na wystawie otwartej w środę w Bibliotece Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). To część daru, który we wrześniu biblioteka imienia Jerzego Giedroycia otrzymała od Ryszarda Kaczorowskiego. Cały dar to 741 różnych wydawnictw. To pierwsza partia wydawnictw od prezydenta, który sam zapowiedział podczas wrześniowej wizyty w Białymstoku, że będą kolejne.
Jak powiedziała PAP dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej Halina Brzezińska-Stec, najcenniejsze wydawnictwa, jakie biblioteka otrzymała od prezydenta Kaczorowskiego, to książki wydawane w czasie II wojny światowej. "To są wydania londyńskie, paryskie, rzymskie dotyczące historii Polski, historii Europy" - dodała.
Cenne są też czasopisma dotyczące polskiej emigracji - zwłaszcza politycznej - wychodzące po II wojnie światowej. "Emigracji związanej z obozem londyńskim, z tym, czym się zajmował pan prezydent na uchodźstwie przez te lata do 1989 roku" - powiedziała Brzezińska-Stec.
Można zobaczyć m.in. takie czasopisma polskiej prasy emigracyjnej jak: "Orzeł Biały", "Kronika", "Znicz", "Tydzień Polski", "Myśl Polska", "Ognisko".
Wśród darów są też nagrania z dokumentacją różnych wydarzeń, w których uczestniczył Ryszard Kaczorowski, m.in. spotkań z przedstawicielami rządów, Polonii, pobytów prezydenta w Polsce po 1989 roku i jego kontaktów z różnymi środowiskami: twórczymi, politycznymi.
Całe zbiory wciąż są opracowywane. Cały zbiór nie jest jeszcze przejrzany. Systematycznie będą przesłuchiwane nagrania.
Brzezińska-Stec mówi, że wydawnictwa są dla biblioteki bezcenne ze względu na osobę darczyńcy oraz dlatego, że są źródłami historycznymi, które mówią o miejscu Polaków w historii najnowszej.
Wystawa jest uzupełniona o biogram Ryszarda Kaczorowskiego, ilustrowany fotografiami z okresu jego młodości w Białymstoku i późniejszej działalności. Materiały te pochodzą z dwóch monografii Ryszarda Kaczorowskiego, których autorem jest białostocki historyk prof. Adam Dobroński.
Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada w 1919 roku w Białymstoku, gdzie ukończył szkołę handlową i działał w harcerstwie. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną w 1939 roku tworzył Szare Szeregi, pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego.
Ryszard Kaczorowski jest honorowym obywatelem Białegostoku oraz ma tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku.
Wystawa będzie czynna do 14 listopada.(PAP)
kow/ abe/ jbr/