Królewską Galerię Rzeźby, a w niej gipsowe kopie słynnych rzeźb okresu starożytności m.in. Grupy Laokoona, będzie można oglądać od niedzieli w Łazienkach Królewskich. "Warszawie przybyło nowe, ważne wnętrze" - podkreśliła minister kultury Małgorzata Omilanowska.
Nowa ekspozycja Królewskiej Kolekcji Rzeźby wiąże się z odkryciem i restauracją malowideł ściennych we Foyer Teatru i Ogrodzie Zimowym Starej Oranżerii - zauważył na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Łazienek Królewskich Tadeusz Zielniewicz.
Zachowane projekty wystroju tych wnętrz, opracowane w latach 1787-1788 przez Jana Christiana Kamsetzera - nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz inwentarz z 1795 roku, dokumentują planowany w tamtych czasach układ ekspozycji kolekcji rzeźby - dzięki temu przywrócono oryginalny wygląd tego miejsca.
"Wszystko zaczęło się trzy lata temu, kiedy szukaliśmy pomysłu na to, jak zmienić magazyn do przechowywania palm na zimę i magazyn do przechowywania rzeźb - w ekspozycję. Początkowo myśleliśmy, aby stworzyć nowoczesną ekspozycję rzeźby, wykorzystując to, że posiadamy rzeźby XVIII-wieczne, XIX-wieczne, mamy też sporą kolekcję rzeźb XX-wieku, z okresu międzywojennego (…). Ale zrobiliśmy badania i zupełnie sensacyjnie okazało się, że pod warstwami farby zachowane są malowidła z czasów króla Stanisława Augusta" - powiedział PAP Zielniewicz.
W Królewskiej Galerii Rzeźby na tle odkrytej malowanej architektury z włoskim pejzażem eksponowane są najsłynniejsze kopie rzeźb świata starożytnego: Herkules Farnese, Flora Farnese, Apollo Belwederski, Meleager, Amazonka Matei, ustawione są na kształt alei posągów we włoskich ogrodach.
W Królewskiej Galerii Rzeźby na tle odkrytej malowanej architektury z włoskim pejzażem eksponowane są najsłynniejsze kopie rzeźb świata starożytnego: Herkules Farnese, Flora Farnese, Apollo Belwederski, Meleager, Amazonka Matei, ustawione są na kształt alei posągów we włoskich ogrodach.
Wśród najważniejszych rzeźb Królewskiej Galerii jest Grupa Laokoona. Gipsowy odlew oryginalnej rzeźby, która znajduje się w Muzeach Watykańskich, wykonali dla Łazienek Królewskich specjaliści z Gliptoteki Berlińskiej. Kopie tego dzieła znajdują się w najsłynniejszych muzeach europejskich m.in. w Rijksmuseum w Amsterdamie, The British Museum w Londynie i w Galerii Uffizi we Florencji.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oceniła w poniedziałek, że Łazienki Królewskie to "salon Warszawy", a dzięki otwarciu Królewskiej Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii, Warszawie przybywa nowe, ważne wnętrze i to w takiej formie, jakiej się nie spodziewano. Odkryte zachowane, oryginalne partie dekoracji malarskich, zmieniły dotychczasowe wyobrażenia historyków, które zakładały, że projekty te nie były zrealizowane.
Nawiązując do prezentowanych w galerii kopii rzeźb, Omilanowska oceniła, że - w przypadku rzeźby - kopie nie przegrywają z oryginałem. "Kopia jest powieleniem aktu twórczego artysty, jakim jest stworzenie kompozycji rzeźbiarskiej, ale nie jest w niczym gorsza" - mówiła.
Wernisaż Królewskiej Galerii Rzeźby zaplanowano na sobotę. Otwarcie ekspozycji uświetni „Oratorium Pytyjskie” - spektakl, który rozegra się we wnętrzach Teatru Królewskiego, przygotował Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, a jego autorem jest twórca „Gardzienic”, reżyser Włodzimierz Staniewski.
W niedzielę Królewska Galeria Rzeźby zostanie otwarta dla publiczności, a na poniedziałek zaplanowano oprowadzanie dla dzieci.
Inauguracji Królewskiej Galerii Rzeźby towarzyszy wydanie katalogu "Galeria obrazów Stanisława Augusta w Łazienkach Królewskich” autorstwa Doroty Juszczak i Hanny Małachowicz. Publikacja zawiera opisy i zdjęcia 137 obrazów eksponowanych obecnie w Pałacu na Wyspie, zgodnie z inwentarzem z 1795 roku. Nowy katalog wydano dzięki współpracy Zamku Królewskiego Warszawie i Muzeum Łazienki Królewskie.
Otwarcie Królewskiej Galerii Rzeźby to część projektu pn. "Strefa Muz i Myśli Stanisława Augusta - Remont i konserwacja XVIII-wiecznej Starej Pomarańczarni z Teatrem Stanisławowskim na potrzeby nowej ekspozycji rzeźby i realizacji programu kulturalnego". (PAP)
agz/ pz/