Płock to jedno z miast, poza Krakowem i Wilnem, związanych ze św. Faustyną Kowalską (1905-1938), jej objawieniami Jezusa Miłosiernego oraz kultem Bożego Miłosierdzia, które patronuje obchodom Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.
W istniejącym do dziś płockim klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia 85. lat temu św. Faustyna doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego, polecającego namalowanie obrazu z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”. W miejscu tych objawień znajduje się obecnie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które co roku odwiedzają pielgrzymi z całego świata. Obecnie trwają tam prace związane z budową nowego kościoła oraz domu pielgrzyma.
Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna (50 km od Płocka, obecnie woj. łódzkie), jako trzecia córka z dziesięciorga dzieci Stanisława i Marianny Babel. W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. Od początku pobytu w zakonie była - jak podają źródła kościelne – „obdarzona darem modlitwy kontemplacyjnej i mistycznej”.
W 1930 r. św. Faustyna przybyła do klasztoru w Płocku. Do dziś zachował się na tamtejszym Starym Rynku, wówczas pod numerem 16, budynek dawnej przyklasztornej piekarni i sklepu, gdzie późniejsza święta pracowała. Ze wspomnień sióstr, które wtedy przebywały w płockim zgromadzeniu, wynika, że często zjawiała się w sklepie dużo wcześniej i zostawała w nim także na dłużej. Podczas pracy modliła się.
To właśnie w Płocku w swej klasztornej celi 22 lutego 1931 r. św. Faustyna doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Wydarzenie to tak opisała w swym „Dzienniczku”, który powstawał w latach 1934-1938: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /.../. Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: +Jezu, ufam Tobie+. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.
W Płocku św. Faustyna przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna, gdzie w 1934 r. powstał obraz „Jezusa Miłosiernego” namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego. Artysta polegał na wskazówkach samej św. Faustyny.
W 80. rocznicę objawień św. Faustyny, 22 lutego 2011 r., biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido - Deus Caritas est” – „Jezu, ufam Tobie - Bóg jest Miłością”. W liście pasterskim do wiernych napisał wtedy, że wizerunek Chrystusa z wizji św. Faustyny „ma przypominać, że zawsze jesteśmy objęci czułą Miłością Boga, że ta Miłość, nawet, gdy nie jest kochana, nawet, gdy zostaje odrzucona, wciąż czeka na grzesznika i dla każdego ma otwarte ramiona”.
W czasie dni w diecezjach, poprzedzających Światowe Dni Młodzieży, na terenie diecezji płockiej będzie przebywało ok. 1300 pielgrzymów m.in. z Białorusi, Brazylii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Peru, Singapuru, Ukrainy, Wenezueli i Włoch - poinformowała PAP Aleksandra Grzybowska z diecezjalnego biura ŚDM w Płocku.
Główne diecezjalne obchody ŚDM odbędą się w Płocku 23 lipca. Odprawiona zostanie wówczas uroczysta msza, także z udziałem biskupów z zagranicy. „Szczególnym miejscem będzie w tym dniu płocka katedra - świątynia jubileuszowa, gdyż w niej zorganizowana będzie strefa pojednania. Będzie możliwość skorzystania ze spowiedzi we wszystkich językach narodowych gości” - zaznaczyła Grzybowska. Dodała, iż poza uroczystościami liturgicznymi, zaplanowano także zwiedzanie zabytków Płocka, a także prezentację wszystkich grup zagranicznych oraz wspólną naukę tańca - poloneza.
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku, wybudowana w latach 1130-44 w stylu romańskim, jest jedną z pięciu najstarszych w kraju i jedną z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski, książęta: Władysław I Herman (1043-1102) oraz jego syn Bolesław III Krzywousty (1086-1138). W czasach ich panowania Płock był stolicą Polski. Tamtejsza bazylika znajduje się na liście 40. zabytków najważniejszych dla polskiej historii. 7 czerwca 1991 r. katedrę odwiedził papież św. Jan Paweł II w czasie swej czwartej pielgrzymki do Polski.(PAP)
mb/ mow/