Angielskojęzyczne wydawnictwo przeznaczone dla nauczycieli, którzy planują wizytę w Miejscu Pamięci Auschwitz, przygotowało i udostępniło w wersji elektronicznej Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz – podało w czwartek Muzeum.
„Publikacja jest efektem kilkuletniej pracy specjalistów z Centrum Edukacji, Rady Europy oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. W książce znaleźć można nie tylko wszelkie niezbędne informacje praktyczne dotyczące organizacji wizyty, ale przede wszystkim teksty i materiały historyczne, konspekty lekcji oraz informacje dotyczące współczesnego znaczenia i funkcjonowania Miejsca Pamięci Auschwitz” - powiedział Bartosz Bartyzel z biura prasowego Muzeum.
Pierwsza część książki poświęcona jest przygotowaniu do wizyty. Publikacja zwraca uwagę na to, co powinni wiedzieć uczniowie zanim przyjadą do byłego niemieckiego obozu Auschwitz, z jakimi emocjami będą musieli poradzić i czemu służyć może spotkanie ze świadkiem historii.
Druga część dotyczy bezpośrednio wizyty. „Tu znajdują się informacje dotyczące historii Muzeum, działalności Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i o Holokauście i innych instytucji edukacyjnych funkcjonujących wokół Miejsca Pamięci, a także krótki opis muzealnej wystawy. Jeden rozdział opisuje podstawowe trudności, które mogą wystąpić podczas zwiedzania, zarówno organizacyjne, jak i emocjonalne” - poinformował Bartyzel.
W trzeciej części znajdą się propozycje podsumowania wizyty już po powrocie, w tym sugestie interdyscyplinarnych projektów na styku historii Auschwitz i czasów współczesnych, a także kilka scenariuszy lekcji.
W Centrum Edukacji trwają prace nad tłumaczeniem wydawnictwa na język polski.
Wydawnictwo „European pack for visiting Auschwitz-Birkenau Memorial and Museum” bezpłatnie można pobrać ze strony internetowej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau: www.auschwitz.org.pl
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II -Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks obozowy uzupełniała sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i osób innych narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów: Auschwitz I oraz Auschwitz II - Birkenau powstało muzeum. W minionym roku odwiedziło je blisko 1,4 mln osób z całego świata. Większość to uczniowie i studenci.
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście prowadzi działania edukacyjne muzeum. Istnieje od 2005 roku. Ma na celu przede wszystkim przekazywać młodszym pokoleniom pamięci o ofiarach Auschwitz i holokaustu poprzez seminaria, konferencje, pobyty studyjne, warsztaty i prezentacje multimedialne. (PAP)
szf/ ls/