"Nasze szkoły" – to nowy portal o krakowskich placówkach edukacyjnych, w którym rodzice i uczniowie znajdą informacje do tej pory rozproszone w kilku miejscach. W jego tworzeniu uczestniczyli: Urząd Miasta Krakowa, Kuratorium Oświaty i Okręgowa Komisji Egzaminacyjna.
Portal internetowy ma ruszyć najpóźniej 20 maja. Jak podkreślali podczas piątkowej konferencji prasowej inicjatorzy jego powstania, to pierwszy taki projekt w kraju.
"Chcemy, by rodzice i uczniowie w jednym miejscu znaleźli informacje o wybranej szkole i by w prosty sposób mogli porównać ze sobą placówki" – mówiła zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Cięciak.
Portal ma pomóc nie tylko w wyborze szkole, ale także w śledzeniu, co w danej placówce się dzieje i jak ona się zmienia.
W portalu dostępne będą prezentacje każdej szkoły z danymi o: liczbie uczniów, nauczycieli, warunkach lokalowych, frekwencji, zajęciach dodatkowych, specjalizacji, wynikach egzaminów i efektach kształcenia (m.in. ewaluacji i tzw. Edukacyjnej Wartości Dodanej). Każda szkoła może zaprezentować swoje mocne strony i realizowane projekty, może dodać galerię zdjęć i filmów, a dyrektorzy mogą prezentowane wyniki i zestawienia opatrzyć komentarzem. Ale dyrektorzy szkół wprowadzają do portalu zaledwie ok. 5 proc. informacji, pozostałe pochodzą z Urzędu Miasta, Kuratorium Oświaty i OKE.
Jak podkreślają twórcy portalu, nie jest to ranking szkół. „Porządkowanie placówek według jednego, wybranego kryterium może być dla szkół krzywdzące. Dlatego skupiamy się na pokazywaniu pewnych trendów” – mówił prezes firmy Librus, która na zamówienie Urzędu Miasta stworzyła portal, Marcin Kempka.
Efekty pracy szkół są pokazywane w perspektywie pięciu lat. Wyniki egzaminów będą aktualizowane jesienią każdego roku. Rodzice będą mogli porównać wybraną placówkę z innymi w tej samej dzielnicy, w całym Krakowie i z wynikami osiąganymi w kraju.
Na razie „Nasze szkoły” obejmują jedynie placówki samorządowe, ale jak zapowiedziała wiceprezydent Cięciak do udziału w projekcie zaproszone zostaną także szkoły niepubliczne.
Miasto kupiło serwis w formie usługi, za którą do końca 2016 r. zapłaci 129 tys. zł.(PAP)
wos/ mhr/