„Pamiętamy, pamiętam… Pomorze Gdańskie i obóz Stutthof 1939-1945” to tytuł publikacji przygotowanej przez pracowników Działu Oświatowego Muzeum Stutthof w Sztutowie, a wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej.
Jest to nowatorski w formie i innowacyjny w treści pakiet materiałów edukacyjnych, które skierowane są do szkół wszystkich szczebli. Mają wspomagać rozwój wiedzy i zainteresowanie historią najnowszą. Materiał, składający się z różnorodnych tekstów kultury, źródeł, opracowań i komentarzy oraz scenariuszy zajęć lekcyjnych, dotyczy historii Pomorza i jego mieszkańców w latach 1920 – 1945.
Głównym zadaniem publikacji jest inspirowanie nauczycieli i uczniów do odkrywania ludzkiego wymiaru historii najnowszej, poznanie jej poprzez losy i relacje zwykłych ludzi oraz wpływanie na odkrywanie rodzinnego aspektu najnowszej historii.
Materiały mogą być użyte na lekcjach języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i podczas godzinach wychowawczych. Pakiet uwzględnia wymagania nowej, wprowadzanej od 2009 r., podstawy programowej kształcenia ogólnego.
Publikacja ma formę segregatora z wpinanymi kartami. Znajdują się w nim teksty historyczne, mapy, scenariusze lekcji i ilustracje. Głównym zadaniem publikacji jest inspirowanie nauczycieli i uczniów do odkrywania ludzkiego wymiaru historii najnowszej, poznanie jej poprzez losy i relacje zwykłych ludzi oraz wpływanie na odkrywanie rodzinnego aspektu najnowszej historii. Może to odbywać się np. poprzez analizę fotografii z archiwów prywatnych lub też zwiedzanie miejsca pamięci za pomocą indywidualnych kart postaci i życiorysów byłych więźniów. Autorzy materiału pragną skłonić nauczycieli i uczniów do zainteresowania się historią lokalną, często pomijaną w podręcznikach.
Dystrybucja wydawnictwa rozpocznie się jesienią 2012 roku w ramach cyklu regionalnych konferencji pt. „Być Polakiem na Pomorzu 1920-1945. Historie zwykłych ludzi”, które koordynować będzie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Konferencje połączone będą z warsztatami praktycznego zastosowania pakietu. Przewidywane jest otwarcie wspólnego dla kilku instytucji regionalnego portalu edukacyjnego, który byłby prezentacją i ewaluacją nowej koncepcji nauczania historii regionalnej.
(IPN)