Wykłady, publikacje oraz wystawy promujące wiedzę o zabytkach, organizowane przez ich właścicieli czy zarządców można zgłaszać do 14 września br. na konkurs ogłoszony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Konkurs jest skierowany do właścicieli, posiadaczy lub zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego celem jest promowanie działań związanych z upowszechnianiem wiedzy o dziedzictwie kulturowym i wzmocnienie świadomości społecznej dotyczącej wartości zabytków.
Mogą wziąć w nim udział projekty edukacyjne, które rozpoczęły się i zostały zrealizowane w 2014 r. oraz przynajmniej częściowo angażowały uczestników projektu do poznawania zabytków. Prace można zgłaszać w czterech kategoriach: prelekcje, wykłady, warsztaty, publikacje, aktywności plenerowe oraz wystawy i projekty multimedialne.
Zgłoszenie musi zawierać wniosek z nazwą projektu, określeniem zabytków, których dotyczy, ich adresami; imieniem i nazwiskiem lub nazwą oraz adresem właścicieli, posiadaczy lub zarządców zabytków lub dane organizatora projektu.
Należy do niego dołączyć m.in. kopie decyzji o wpisie obiektu do rejestru zabytków oraz dokumentacji opisującej założenia, przebieg i efekty projektu, a także dokumentację fotograficzno-opisową potwierdzającą jego przeprowadzenie.
Komplet dokumentacji zgłoszeniowej należy przesłać pod adresem: Narodowy Instytut Dziedzictwa, ul. Kopernika 36/40, 00-924 Warszawa z dopiskiem "Konkurs na projekt edukacyjny" do 14 września br. Projekty będzie oceniać siedmioosobowe jury.
Cztery projekty edukacyjne w każdej kategorii, które uzyskały największą średnią punktów przyznanych przez członków jury otrzymają nominacje w danej kategorii. Później jury wybierze spośród nich zwycięzcę i jeden projekt wyróżniony w każdej kategorii.
Ogłoszenie listy nominowanych ma nastąpić do 30 października br. Uroczyste ogłoszenie wyników jest planowane na listopad br. Dla laureatów konkursu przewidziano nagrody pieniężne. Zwycięzca otrzyma 20 tys. zł brutto, wyróżniony – 10 tys. zł brutto.
Szczegółowe informacje są dostępne na http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=2832.
Nadzór nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Procedurę konkursową realizuje zaś Narodowy Instytut Dziedzictwa. (PAP)
akn/ par/