1 października w godzinach 10.00–16.00 Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie organizuje dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także dla uczestników wycieczek szkolnych do Warszawy (grup zorganizowanych) warsztaty wokół wystawy plenerowej „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata”, prezentowanej na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zajęcia będą miały formę godzinnego spaceru po wystawie z przewodnikiem, w czasie którego uczniowie w sposób aktywny zapoznają się z prezentowanym zagadnieniem. Warsztaty zakończą się konkursem z możliwością wygrania albumu i innych upominków.
Równolegle w sali kinowej Zamku Królewskiego historycy z IPN wygłoszą referaty na temat zimnej wojny: Dr Witold Bagieński „Szpiedzy PRL w okresie zimnej wojny”, Sławomir Stępień „Zimna wojna”.
Wystawa „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w związku z 20. rocznicą zjednoczenia Niemiec.
Jest ona zaproszeniem do podróży w nieodległą przeszłość, w realia konfliktu, który przez blisko pół wieku od zakończenia II wojny światowej zdominował powojenną historię, wpłynął na życie milionów ludzi i ukształtował oblicze dzisiejszego świata. Twórcy zaproponowali autorskie i siłą rzeczy subiektywne spojrzenie na historię zimnej wojny, nadając jej formę wielowątkowej opowieści. Składają się na nią wydarzenia, zjawiska i ich różne aspekty, główni bohaterowie, znaczące – choć czasem mało znane lub wręcz zapomniane – dla przebiegu tego konfliktu.
O szczególnej sile wyrazu narracji decydują przedstawione na wystawie fotografie. Twórcy starali się, aby wśród słynnych zdjęć, które stały się już ikonami zimnej wojny oraz tych mniej znanych, dopełniających narrację, znalazły się nie tylko obrazy o charakterze dokumentacyjnym, ale także te zapadające w pamięć, skłaniające do refleksji.
Źródło IPN