„Barwy Nieobojętne” to projekt edukacyjny Muzeum Józefa Piłsudskiego dla klas szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Projekt składa się z trzech elementów: warsztatów, profilu na portalu społecznościowym Facebook oraz konkursu fotograficznego.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Odbywają się one w willi „Bzów” w Sulejówku, niedaleko dworku „Milusin” Józefa i Aleksandry Piłsudskich.
„Barwy Nieobojętne” mają zachęcić młodzież do udzielenia własnych odpowiedzi na pytania: Jak używamy dzisiaj symboli narodowych? Jakie mają one dla nas znaczenie i z jakimi wartościami się wiążą? Wychodząc od osobistego doświadczenia uczestnicy projektu będą zastanawiać się nad wartościami i znaczeniami, jakie wiążą się dla nich z „barwami nieobojętnymi”.
Podczas warsztatów będzie mowa o dziejach symboli narodowych oraz o ich funkcjonowaniu we współczesnej kulturze. Wykorzystując jako inspirację dzieła sztuki związane z wybraną tematyką oraz zdjęcia z manifestacji, parad, pikiet i meczów piłkarskich, warsztaty stworzą uczniom sposobność podjęcia własnych działań twórczych, będą także zachętą do czynnego udziału w sprawach publicznych.
Programowi „Barwy Nieobojętne” towarzyszy konkurs fotograficzny:„A to Polska właśnie. Symbole narodowe w przestrzeni publicznej".Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia związanego z tematyką symboli narodowych w przestrzeni publicznej.
(MJP)