Jakie są zwyczaje szabasowe i jakie historie kryją w sobie przedmioty pozostałe po społeczności żydowskiej - będzie mogła dowiedzieć się młodzież podczas warsztatów dotyczących historii i kultury żydowskiej, które 16 sierpnia rozpoczną się w Białymstoku.
Warsztaty towarzyszą wystawie "Byliśmy tu" w Muzeum Podlaskim w Białymstoku poświęconej historii Żydów w Białymstoku. Została ona przygotowana w przypadającą w tym roku 70. rocznicę likwidacji białostockiego getta.
Pięć tematycznych warsztatów: "Historia ukryta w przedmiotach", "Elementy kultury żydowskiej", "Życie codzienne w białostockim getcie", "Heroiny w żydowskim ruchu oporu" oraz "Bohaterowie bez broni w ręku" przygotowała Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku. Obecnie trwają zapisy, a zajęcia rozpoczną się 16 sierpnia. Będą odbywały się w Muzeum Historycznym w Białymstoku.
Jak powiedziała PAP prezes fundacji Katarzyna Niziołek, w każdym z warsztatów może wziąć udział 15-20 osób, ale - zaznaczyła - jeśli będzie więcej chętnych, to stworzona zostanie kolejna grupa.
To warsztaty skierowane do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa podlaskiego.
Pięć tematycznych warsztatów: "Historia ukryta w przedmiotach", "Elementy kultury żydowskiej", "Życie codzienne w białostockim getcie", "Heroiny w żydowskim ruchu oporu" oraz "Bohaterowie bez broni w ręku" przygotowała Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku.
Podczas warsztatu "Historia ukryta w przedmiotach" zadaniem uczestników będzie odgadnąć nazwę a także opowiedzieć historię danego przedmiotu. Niziołek zaznaczyła, że będą to różne przedmioty: i codziennego użytku, i religijna, a należące do społeczności żydowskiej. Dopiero później nastąpi konfrontacja wymyślonej historii przedmiotu z prawdziwą. Niziołek dodała, że warsztat może być interesującą podróżą w przeszłość miasta.
W przeszłość, do roku 1938 roku, przeniosą się uczestnicy innego warsztatu. Na czas zajęć staną się członkami białostockiej gminy żydowskiej. Będą wspólnie obchodzić Szabas, czyli świąteczny dzień kończący tydzień, który rozpoczyna się w piątek o zachodzie słońca i trwa do zmierzchu w sobotę. W ten dzień Żydzi chodzą do synagogi. Niziołek powiedziała, że na podstawie fotografii i fragmentów wspomnień uczestnicy poznają charakterystyczne zwyczaje szabasowe, obowiązujące w tym dniu religijne zasady i tradycyjne świąteczne menu.
Podczas innego warsztatu uczestnicy będą rekonstruować życie w białostockim getcie. Pomocą będą im służyć" fragmenty pamiętników z białostockiego getta, wspomnienia, teksty źródłowe oraz fotografie.
Uczestnicy warsztatu "Heroiny w żydowskim ruchu oporu" będą mogli poznać biografie niezwykłych żydowskich kobiet, które brały udział w ruchu oporu po aryjskiej stronie: Broni Klibański, Lisy Czapnik i Chajki Grossman. Zajęciom będzie towarzyszyła dyskusja, dlaczego warto pamiętać "heroiny" białostockiego getta.
Warsztat "Bohaterowie bez broni w ręku" skierowany jest do starszej młodzieży z trzeciej klasy gimnazjów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na podstawie analizy fragmentów wybranych filmów fabularnych uczestnicy poznają szeroką gamę postaw Polaków wobec ludności żydowskiej w trakcie II wojny światowej. Zadaniem uczestników jest zastanowienie się nad motywacją tytułowych "bohaterów bez broni", którzy zdecydowali się podjąć ryzyko pomagania Żydom.
Wystawa "Byliśmy tu" przedstawia historię białostockich Żydów. Na ekspozycję składają się liczne fotografie prezentujące życie codzienne a także religijne tej społeczności. To także pamiątki znalezione na terenie białostockiego getta czy odnalezione na strychach czy podczas rozbiórki domów. Jak mówił wcześniej PAP dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Andrzej Lechowski, wystawa ma prowokować do rozmyślań o naszej przeszłości, ma przywracać i pielęgnować pamięć o tych mieszkańcach miasta, których dzisiaj wśród nas nie ma. (PAP)
swi/ abe/