Projekt Muzeum Historii Polski „Londyńczycy. Oczekiwanie na wolną Polską. Losy polskiej emigracji w Londynie w latach 1945-89" został podsumowany podczas debaty „Londyn - Polska poza Polską?”, która odbyła się 17 grudnia 2012 r. w Instytucie Historii UJ w Krakowie.
W ramach projektu „Londyńczycy...” grupa pracowników Muzeum PRL-u (krakowski oddział Muzeum Historii Polski w Warszawie) , studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera oraz historyków postanowiła oddać głos najstarszemu pokoleniu Polaków, którzy do Wielkiej Brytanii dotarli podczas II wojny światowej lub zaraz po niej.
Uczestnicy projektu nagrali 19 wywiadów z byłymi powstańcami warszawskimi, którzy przyjechali do Anglii po uwolnieniu z obozów jenieckich oraz żołnierzami Wojska Polskiego, lub członkami ich rodzin, pochodzącymi głównie z Kresów Wschodnich, którzy zostali deportowani w głąb Związku Sowieckiego, a potem znaleźli się w szeregach Armii Polskiej i II Korpusu gen. Andersa, aby ostatecznie trafić do Wielkiej Brytanii.
W trakcie debaty zaprezentowane zostały fragmenty wywiadów z przedstawicielami emigracji w Londynie nagranych w ramach projektu "Londyńczycy...”. Są one, wraz ze zdjęciami oraz biogramami nagranych osób, dostępne na stronie www.swiadkowieprl.pl
W debacie poświęconej fenomenowi polskiego Londynu udział wzięli:prof. dr hab. Tomasz Gąsowski - historyk Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Arkady Rzegocki - politolog z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, współtwórca Polskiego Ośrodka Naukowego w Londynie, Jerzy Kucięba - Kirk - emigrant, świadek historii
Patronat nad debatą objął portal dzieje.pl
(MHP)