Uniwersytet Gdański otrzymał od Komisji Europejskiej prestiżowy znak HR Excellence in Research przyznawany instytucjom spełniającym europejskie standardy w badaniach naukowych i zatrudnianiu naukowców. Logo pomaga m.in. w pozyskiwaniu środków z UE.
O przyznaniu UG znaku HR Excellence in Research poinformowała we wtorek rzeczniczka prasowa uczelni, Beata Czechowska-Derkacz.
Dodała, że UG jest czternastą instytucją naukową w Polsce, w tym drugim uniwersytetem (po Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu), która pozyskała prawo do posługiwania się logo HR Excellence in Research.
Zaznaczyła, że ten prestiżowy znak jest przyznawany przez Komisję Europejską instytucjom badawczym, które wdrażają w swoich wewnętrznych uregulowaniach zasady „Europejskiej Karty Naukowca” i „Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”.
„Są to zasady, które zobowiązują instytucje naukowo-badawcze do tworzenia przyjaznych warunków pracy i rozwoju kariery naukowej oraz przejrzystych procesów rekrutacji pracowników naukowych” – poinformowała Czechowska-Derkacz w specjalnym komunikacie. Jak dodała, uzyskanie prestiżowego logo poprzedziła drobiazgowa procedura, którą rozpoczęło wyrażenie poparcie dla zasad opisanych w Karcie i Kodeksie.
Kolejnym krokiem była analiza wewnętrzna dotycząca spójności zasad zawartych we wspomnianych europejskich dokumentach z procedurami stosowanymi na UG. W ramach tej analizy przeprowadzono m.in. ankietę wśród pracowników naukowych. „Rozesłano ją do wszystkich pracowników, a udział w niej był dobrowolny, niemniej wypełniło ją ponad 60 procent kadry” – wyjaśniła Czechowska-Derkacz.
Jak dodała, na podstawie ankiety przygotowano analizę pokazującą, które z zasad Europejskiej Karty Naukowca są na uczelni już wdrożone, a gdzie są obszary, w których trzeba będzie wzmocnić pewne działania.
"Zgodnie z procedurą przygotowaliśmy też strategię zawierającą opis konkretnych działań, które musimy podjąć, by zlikwidować braki” – zaznaczyła rzeczniczka. Podkreśliła, że wśród zaplanowanych dodatkowych działań znalazły się m.in. te dotyczące zaangażowania społecznego, rekrutacji, doboru kadr, przejrzystości procedur, oceny zasług czy rozwoju kariery zawodowej.
Rzeczniczka wyjaśniła, że procedura związana ze staraniami o pozyskanie znaku rozpoczęła się w przypadku UG w maju 2015 r. Stworzone w jej trakcie dokumenty, w tym strategię planowanych działań, wysyłano Komisji Europejskiej, a ta pozytywnie oceniła i zaakceptowała je nadając uczelni logo HR Excellence in Research.
Czechowska-Derkacz zaznaczyła, że po dwóch latach uczelnia będzie musiała przeprowadzić ocenę postępu i efektów wdrażania zasad Karty i Kodeksu, a po 4 latach eksperci powołani przez KE przeprowadzą analizę zewnętrzną, której wyniki warunkują zachowanie prawa do używania logo.
Rzeczniczka dodała też w rozmowie z PAP, że – poza prestiżem - logo ułatwia pozyskanie środków europejskich na różnego typu badania czy inną dzielność naukową. „Na przykład w nowym programie UE – Horyzont 2020 - pod uwagę brane jest m.in. to, czy uczelnia posiada taki znak” – mówiła. Jak dodała, logo otwiera też możliwość udziału w szkoleniach dotyczących procedur ułatwiających ścieżkę kariery zawodowej.
Czechowska-Derkacz przypomniała, że „Europejska Karta Naukowca” opisuje prawa i obowiązki, jakim podlegają zarówno naukowcy, jak i instytucje ich zatrudniające oraz organizacje zapewniające finansowanie badań naukowych. Dotyczą one warunków pracy, rozwoju kariery naukowej, mobilności czy opieki naukowej dla młodych.
„Kodeks postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych” opisuje z kolei zasady rekrutacji naukowców, których instytucje-pracodawcy powinny przestrzegać, zapewniając równe traktowanie wszystkich naukowców w Europie. „To zasada przejrzystego informowania o procedurach konkursowych, zapewnienie możliwości rozwoju zawodowego na wszystkich etapach kariery, zasada niedyskryminacji m.in. ze względu na płeć, wiek, pochodzenie, język” – podała rzeczniczka. (PAP)
aks/ par