Licealiści z warszawskiego IX. Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej a także aktorzy: Jacek Poniedziałek i Ilona Ostrowska wzięli udział w lekcji klasy kulturowo-filmowej. Lekcja jest prezentacją programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
W ramach akcji uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych co miesiąc chodzić będą do kin studyjnych na pokazy z prelekcjami, a nauczyciele otrzymają materiały pomocnicze w przegotowaniu lekcji szkolnych, dotyczących obejrzanego filmu. W październiku 2013 r. udział w programie weźmie 30 tysięcy uczniów i 2 tysięcy nauczycieli w 40. miastach.
"Uczniowie z nauczycielami regularnie chodzą do kina, otrzymują materiały dydaktyczne do różnych lekcji - nie tylko języka polskiego czy wiedzy o kulturze. Uczniowie tego liceum obejrzeli w warszawskim kinie Muranów film +Wymyk+ a dziś rozmawiać będą o relacjach głównego bohatera z jego otoczeniem, o różnicach w tych relacjach i czynnikach, które wpłynęły na ich kształtowanie się. Na pierwszej lekcji omawiają to, co zobaczyli w filmie, na drugiej godzinie dołączą do nich zaproszeni aktorzy, którzy pomogą im te wnioski dookreślić i przedstawić na forum klasy" - powiedział koordynator programu Karol Kwiatkowski.
Jako część inicjatywy edukacyjnej, w warszawskim Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej odbyła się w środę lekcja z udziałem zaproszonych gości - aktorów Jacka Poniedziałka i Ilony Ostrowskiej.
Jako część inicjatywy edukacyjnej, w warszawskim Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej odbyła się w środę lekcja z udziałem zaproszonych gości - aktorów Jacka Poniedziałka i Ilony Ostrowskiej.
"W programie projektu jest około 150 różnych filmów. Przygotowaliśmy programy dla najmłodszych - od pierwszej klasy podstawówki po najstarszych - maturzystów. Często są to filmy, które przemknęły przez polską dystrybucję nieco niezauważone, artystyczne w związku z tym z dużo mniejszym potencjałem promocyjnym i budżetem" - dodał Kwiatkowski.
Wśród wybranych filmów znalazły się m.in. "Fanatyk" (2001) w reżyserii Henry'ego Beana, "Jesteś Bogiem" (2012) Leszka Dawida, "Wyjście przez sklep z pamiątkami" (2010) Banksy'ego, "Slumdog. Milioner z ulicy" (2008) Danny'ego Boyle'a, "Kochankowie z Księżyca" (2012) Wesa Andersona czy "Między słowami" (2003) Sofii Coppolii.
W programie zamieszczono także pozycje, uważane za klasykę światowego kina, m.in. "Pół żartem, pół serio" (1959) Billy'ego Wildera, "Obywatela Kane" (1941) Orsona Wellesa, "400 batów" (1959) Francois Truffauta czy "Powiększenie" (1966) Michelangelo Antonioniego.
Podczas środowej lekcji uczniowie omawiali problem winy i kary, odwagi i odpowiedzialności w filmie "Wymyk" (2011) w reżyserii Grega Zglińskiego z Łukaszem Simlatem, Robertem Więckiewiczem i Marianem Dziędzielem w rolach głównych. Pomagali im Poniedziałek i Ostrowska, omawiając poszczególne motywy, podsuwając także różne możliwości ich interpretacji.
"Moim zdaniem to bardzo rozwijający model nauki. Znacznie ciekawszy niż tradycyjna lekcja. Mamy okazję posłuchać o pracy filmowej od ludzi, którzy faktycznie się tym zajmują. Poza tym to dla nas ważne doświadczenie - musimy wypowiadać się na forum klasy, składać myśli i oswoić się z taką sytuacją" - oceniła Zuzia, uczennica klasy kulturowo-filmowej w LO im. Hoffmanowej.
"Nie mam najlepszego zdania o polskiej edukacji. Wydaje mi się, że spora część polskich nauczycieli obawia się nowych metod, choć być może to wrażenie jest mylne" - powiedział PAP Jacek Poniedziałek. "Wydaje mi się, że ten model nauczania, który dziś został zaprezentowany, jest jednym z najlepszych sposobów ćwiczenia samodzielnego myślenia i wypowiadania się. Nauczycielka nie stoi przy tablicy, nie referuje, nie opowiada, nie cytuje z książek. Lekcja jest dynamiczna - są zadane pewne problemy, teraz młodzież musi sama się nad nimi zastanowić. Najważniejsze jest tu wyrobienie umiejętności wypowiadania własnej opinii, skonfrontowanie ją z innymi i dyskutowanie o niej" - dodał.
Kampanię wspierają także: Łukasz Simlat, Robert Gonera i Maria Pakulnis. Zapisy do tegorocznej edycji programu trwają. Więcej informacji na stronie www.nhef.pl (PAP)
pj/ abe/