Prawie 80 placówek będzie do końca 2012 r. funkcjonować w Sieci Polskich Kin Cyfrowych, dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - poinformowała PAP Renata Pawłowska-Pyra z Działu Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji PISF.
"Cyfryzacja jest przełomem. Dzięki niej kina studyjne w mniejszych miejscowościach nie zamykają się, a wręcz przeżywają renesans. Przemieniają się w nowoczesne obiekty kultury o wysokim standardzie projekcji, przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnych wartości, prezentowanych przez te pełne magii miejsca" - podkreśliła Pawłowska-Pyra.
"Kończy się epoka tradycyjnej taśmy filmowej 35 mm. Już za chwilę kina, które nie będą posiadać projektorów cyfrowych, po prostu nie będą mogły pokazywać nowych filmów" - zwróciła uwagę.
Jak przypomniała, w związku z dużym zapotrzebowaniem na nowoczesne wyposażenie kin w Polsce PISF uruchomił w maju 2011 r. program cyfryzacji, w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój kin". Beneficjentami programu są kina należące do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych: organizujące minimum 300 seansów rocznie, prowadzące działalność programową na rzecz młodej widowni i na rzecz edukacji filmowej, działające przez co najmniej jeden rok.
"Cyfryzacja jest przełomem. Dzięki niej kina studyjne w mniejszych miejscowościach nie zamykają się, a wręcz przeżywają renesans. Przemieniają się w nowoczesne obiekty kultury o wysokim standardzie projekcji, przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnych wartości, prezentowanych przez te pełne magii miejsca" - podkreśliła Pawłowska-Pyra.
"Koszt zakupu zestawu cyfrowego dla jednego kina to wydatek rzędu 350 tys. złotych netto. W skład zestawu wchodzą m.in.: kinowy projektor cyfrowy, serwer kina cyfrowego, procesor wizyjny, obiektyw projekcyjny, panel-komputer do obsługi, lampa, układ do projekcji 3D oraz okulary do projekcji 3D" - wymieniała Pawłowska-Pyra.
Dzięki zainicjowanemu przez PISF programowi polskie kina studyjne i lokalne, nie mające środków na samodzielny zakup projektora, mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 50 proc. kwoty przeznaczonej na nowe wyposażenie - wyjaśniła.
Kina, które podpisały umowę z Instytutem, tworzą Sieć Polskich Kin Cyfrowych. Obecnie sieć składa się z 57 placówek w całej Polsce. "Część kin jest dopiero przed ogłoszeniem przetargów na dostawę sprzętu. Do końca 2012 r. dzięki wsparciu Instytutu działało będzie prawie 80 cyfrowych kin. Największą reprezentację tworzą kina z Wielkopolski. W tym województwie wsparcia kinom udzielił również marszałek województwa. Instytut zachęca samorządy do partycypowania w procesie cyfryzacji kin, która bezpośrednio przekłada się na wzrost widowni, a co za tym idzie - wzrost wpływów z biletów" - mówiła Renata Pawłowska-Pyra.
PISF zwraca uwagę, że szczególną rolą sieci jest promocja kinematografii polskiej; w repertuarze kin cyfrowych widzowie znajdą wiele premierowych filmów rodzimej produkcji.
"Cyfryzacja jest przełomem nie tylko z punktu widzenia kin, lecz przede wszystkim z punktu widzenia publiczności. Dzięki nowemu wyposażeniu, widzowie w kinach studyjnych mogą zobaczyć filmy już w dniu ich premiery, oglądać obrazy w technologii 3D, a także wybrać się na transmisje satelitarne ciekawych wydarzeń kulturalnych z całego świata" - podkreśliła Pawłowska-Pyra.
W kolejnych latach PISF będzie kontynuować wsparcie dla procesu przechodzenia kin na cyfrową technikę wyświetlania filmów - zapowiedziała.(PAP)
jp/ mlu/