W Zakopanem rozpoczną się w środę 11. Spotkania z Filmem Górskim – ich głównym punktem będzie konkurs filmów o tematyce górskiej. Wydarzenie będzie poświęcone zniszczonemu przez trzęsienie ziemi Nepalowi.
„Po tragicznym trzęsieniu ziemi które dotknęło Nepal pragniemy podkreślić, że góry jako przestrzeń wolności są zarazem przestrzenią odpowiedzialności za drugiego człowieka. Tegoroczne Spotkania będą okazją do połączenia sił organizacji pozarządowych ze środowiskiem ludzi gór, którzy razem mogą wspierać ten kraj w odbudowie” – powiedziała PAP Agnieszka Szymaszek z biura prasowego Spotkań z Filmem Górskim.
Do konkursu zostało zakwalifikowanych 21 filmów z Polski, Francji, Hiszpanii, Holandii, Iranu, Nepalu, Niemiec, RPA, Słowacji, Szwajcarii, UK, USA i Włoch. Główną nagrodą jest statuetka Wielka Drewniana Góra wykonana przez zakopiańskiego artystę Marcina Rząsę.
Jeden z filmów zatytułowany „Jurek” opowiada o jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów Jerzym Kukuczce, który zginął 24 października 1989 r. podczas wyprawy na ośmiotysięcznik Lhotse. Dokument Pawła Wysoczańskiego to obraz człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym.
Widzowie będą mieli okazję obejrzeć premierowe pokazy filmów z Europy, USA, RPA, Iranu i Nepalu. Na fanów filmu górskiego czeka również przedpremierowy pokaz filmu „No ski no fun” w reżyserii Dariusza Załuskiego o niezwykłych wyczynach Andrzeja Bargiela, który w bieżącym roku zjechał na nartach z ośmiotysięcznika Broad Peak.
Spotkania będą też okazją do obejrzenia pierwszego w Polsce pokazu spektakularnego filmu „Everest”, który opowiada historię jednej z najtragiczniejszych wypraw w historii himalaizmu z 1996 roku. Po projekcji widzowie będą mieli okazję spotkać się ze zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum - Krzysztofem Wielickim.
„Przed nami wiele innych programowych perełek, które składają się na niepowtarzalny klimat festiwalu. Zaplanowaliśmy m.in. spotkania z wybitnymi wspinaczami Uelim Steckiem, Anną Czerwińską i Anną Okopińską, Denisem Urubko” – mówiła Szymaszek.
Jedno ze spotkań ma być poświęcone polsko-francuskiemu ruchowi oporu w czasie II wojny światowej i opowieści o jedynym wolnym polskim liceum w okupowanej Europie.
W ramach Spotkań z Filmem Górskim odbędą się zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power im. Bogusia Probulskiego. Zaplanowano też wycieczkę w Tatry „w stylu retro”, podczas której uczestnicy wędrują po szlakach w dawnych strojach, słuchając opowieści przewodnika.(PAP)
szb/ agz/