Wystawę „Świat według Krzysztofa Kieślowskiego” proponuje od środy francuskiej publiczności kino MK2 Bibliotheque w Paryżu. Imprezę uzupełnia przegląd filmów polskiego reżysera, które oglądać można w dwóch paryskich kompleksach grupy MK2 do 30 września.
Wystawa „Świat według Krzysztofa Kieślowskiego”, po objechaniu 40 krajów świata, trafiła do Paryża. Zorganizowane przez Muzeum Kinematografii w Łodzi wspólnie z Wydawnictwem Skorpion, Zespołem Filmowym Tor oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i przy wsparciu wdowy po reżyserze – Marii Kieślowskiej, przedsięwzięcie prezentowane jest w Paryżu przez grupę kinematograficzną MK2, producenta i dystrybutora filmów Kieślowskiego we Francji.
Wystawa składa się z części biograficznej, prezentującej plansze z reprodukcjami zdjęć i dokumentów archiwalnych, od najmłodszych lat reżysera do okresu studiów, i z materiałów z planów zdjęciowych, przedstawionych chronologicznie. Ekspozycja wzbogacona jest o plakaty filmowe z całego świata do filmów Krzysztofa Kieślowskiego oraz o „Fotografie z miasta Łodzi” – zdjęcia pochodzące z archiwum rodzinnego reżysera, udostępnione przez Marię Kieślowską, a zrobione przez niego podczas studiów w łódzkiej filmówce.
Przy okazji wystawy, dwa paryskie kompleksy grupy MK2 - Hautefeuille i Bibliotheque - proponują publiczności przegląd całości dorobku polskiego reżysera, włącznie z filmami dokumentalnymi i etiudami zrealizowanymi podczas studiów.
„Jedynym sposobem na utrzymanie reżyserów przy życiu, jest pokazywanie ich filmów. To pasjonująca część naszej pracy” – powiedział PAP podczas uroczystego otwarcia przeglądu Marin Karmitz, francuski producent i dystrybutor trylogii „Trzy kolory”, założyciel grupy MK2.
„Zrobiłem retrospektywę filmów Truffauta, Chaplina, Bressona, teraz przyszedł czas na Krzysztofa” – tłumaczył Karmitz, który po raz pierwszy spotkał się z Kieślowskim po obejrzeniu „Dekalogu”.
„Spotkałem się z Krzysztofem po obejrzeniu +Dekalogu+, byłem pod wrażeniem. Po kilku godzinach rozmowy wiedzieliśmy, że jak tylko skończy +Podwójne życie Weroniki+, będziemy pracować razem. Od razu zgodziłem się na pomysł zrealizowania trylogii opartej na idei: +Wolność, Równość, Braterstwo+. Zaproponowałem też, żeby zrobić jeden film na festiwal w Wenecji, jeden do Berlina, jeden do Cannes” – wspominał w rozmowie z PAP 73-letni producent i dystrybutor.
We wtorkowej inauguracji wystawy i retrospektywy wzięli m.in. udział: jego żona Maria, dyrektor Studia Filmowego TOR (polski producent Kieślowskiego) Krzysztof Zanussi, operator filmowy Sławomir Idziak, montażyści Jacques Witta i Urszula Lesiak, tłumacz Kieślowskiego Marcin Latałło. Retrospektywę zainaugurowała projekcja „Trzech kolorów”.
Imprezę we Francji wsparło stowarzyszenie Lumieres of Europa, Instytut Polski w Paryżu i Stowarzyszenie Studentów Polskich we Francji. Partnerem medialnym przedsięwzięcia jest stacja TV5 Monde.
Krzysztof Kieślowski (1941-1996), polski reżyser i scenarzysta filmowy, zrealizował ponad 20 filmów dokumentalnych, w tym „Fabrykę” (1970), „Przed rajdem” (1971), „Z punktu widzenia nocnego portiera” (1977). Jego paradokumentalne filmy fabularne – „Personel” (1975), „Blizna” (1976), „Amator” (1979) - utożsamiane były z kinem moralnego niepokoju; w późniejszym okresie twórczości - w „Dekalogu” (1988) oraz zrealizowanych za granicą „Podwójnym życiu Weroniki” (1991) i trylogii „Trzy kolory” (1993-1994) - podejmował wątki metafizyczne.
Z Paryża Ewa Wohn (PAP)
ewo/ hes/ mag/